Camino de Santiago, Svatojakubská pouť, cesta do Santiago de Compostela. Je jedno, jak to nazvete, je jedno, proč se na ni vydáváte. Je to jedna z nejznámějších poutí, které v Evropě máme, provede Vás horami i planinami. A zcela určitě pro ni platí: „Cesta je cíl.”

Zdeněk na cestu dlouhou necelých 900 km vyrazil před třemi lety. Celou distanci ušel za necelých 5 týdnů. Neskončil v Santiago de Compostela, ale na radu kamaráda šel až k oceánu do Finisterre. Tam už prostě nešlo jít dál, cesta končila útesem a dál byl jen
nekonečný oceán.

Startovním místem bylo francouzské Saint Jean Pied de Port, ze kterého Vás dobře značená cesta zavede rovnou do nádherných Pyrenejí. Ač jsou překrásné, zpravidla je přejdete za dva až tři dny a pak už šlapete po Španělsku.

Cestou Vás pak čekají 3 dny chůze vinicemi Logrono, což je začátek oblasti La Rioja a třeba Burgos, nádherné město s neskutečně přátelskou atmosférou. Po cestě ale také projdete městečkem San Juan de Ortega, kde bylo suveréně nejhorší ubytování na cestě.

Až dojdete do Carrion de Loscondes, budete vědět, že jste v polovině své cesty. Následně si můžete udělat malou zacházku do Calzadilla de los Hermanillos, které Vás uchvátí uplně jinou krajinou připomínající Afriku. A rozhodně tam nepotkáte moc lidí.

V Hospital de Orbigo je neskutečně skvělá ubytovna, která překvapí moc chutnou vegetariánskou kuchyní a příjemným prostředím.

Ve městě Astorga najdete krásnou katedrálu a biskupský palác od Gaudího, takže se Vaší cestovatelské duši dostane i kulturního potěšení. Za ní Vás čeká Triacastela, krásná cesta přes hory.

Z Ferreiros už je to do Santiaga posledních 100 km. To znamená davy na cestě, protože když ujdete 100km pěšky, dostanete v Santiagu diplom o absolvování Camina. I proto to někdo dělá.

V samotném Santiago de Compostella si prohlédnete největší katedrálu, jakou jste kdy viděli. Skoro ani nejde vyfotit celá.

A pak už můžete dojít jen o kousek dál, do Finisterre – to je symbolický konec cesty. Dál už to nejde, tam už Vaše kroky zastaví oceán.


Co si zabalit na Camino?
Untitled-1Hanibal Checklists App.

Testované vybavení:

boty Asolo Shiver bunda Direct Alpine Guide vložka do spacáku Sea To Summit Reactor


KDY VYRAZIT: V podstatě kdykoliv během roku

NA KOLIK DNÍ: cca 30 dní

TRASA:

Saint-Jean-Pied-de-Port – Pamplona – Los Arcos –
Logroño – Santo Domingo de la Calzada – Burgos – Sahagún
– León – Astorga – Ponferrada – Portomarín – Santiago
de Compostela – Fisterra

TIPY NA CESTU:

Takzvaná Francouzská cesta je dlouhá necelých 900 km, pokud tedy počítáte s tím, že dojdete až k oceánu. Po celou cestu je možné spát v ubytovnách určených poutníkům, za rozumné peníze. Stan tedy není nutný, stejně tak není potřeba spacák. Na ubytovnách najdete deky, postačí tedy hygienická vložka do spacáku.

Průměrně denně ujdete cca 30 kilometrů. Dobré a pohodlné boty jsou tedy základ (není to na sandály, pohorky by byly moc, ideální jsou nízké trekovky) a kvalitní ponožky samozřejmě také.

Pokud si budete chtít cestu užít v klidu, zkuste si sbalit batoh tak, aby nevážil víc než 8 kg (bez jídla a vody).