Chamonix: definice alpinismu

O Chamonix se často říká, že je Mekkou alpinismu. Ale ruku na srdce, znáte lezce, který by se tam chtěl podívat jen jednou za život?

 

Centrem evropského lezení však bezesporu je a ne náhodou. Čtyřtisícové vrcholy, ledovce a kilometrové žulové stěny, to vše dosažitelné z konce vesnice lanovkou, která umožňuje jejich zdolání často i během jednoho dne (máte-li na to fyzičku a zkušenosti), dává dohromady unikátní horské hřište jaké v Evropě nemá obdoby. Pojďte se na něj podívat zblízka.

Lezení sportovní

Teď v létě lezení především skalní, zato ve všech podobách! Kratší vynýtované sportovní cesty v plotnách a pilířích v okolí chat a bivaků. Dlouhé linky po vlastním jištění na vzdálené vrcholy. To vše v Chamonix najdete.

Z často vyhledávaných oblastí např. proslulé Chamonixské jehly, z jižní strany pohodlně dostupné ze zázemí chaty Envers s množstvím sportovních vícedélek. Nebo jejich druhá strana pro ty, co se nebojí pojistit si brzký start bivakem a vyhledávají tradiční a méně dojištěné cesty. Výhled na Chamonix jako na dlani zaručen.

Lezení horské

Pro lezeckou špičku jsou vyhrazeny dlouhé skalní a kombinované túry v jižní stěně Mt. Blancu. Například Freneyský pilíř nebo Peutereyský hřeben. Samota se dá nalézt v odlehlejších částech dolin, třeba v okolí bivaku Leschaux nebo bližšího Refuge Charpoua, pod žulovými monolity věží Aiguille Drus a spárami na Le Cardinal

Dostupná, ale ne tak navštěvovaná, je žula v dolině Argentiere. O zábavu se postará nově vydaný průvodce, přístup lze zkrátit lanovkou a pohodlí lze nalézt v chatě Refugio d’Argentiere.


Jak na přechod ledovce? Podívejte se na naše metodické okénko!


Perfektní žula v Argentiere

Co si dát na rozlezení? Třeba vícedélky na Plateu de Jardin. Štandy na nýtech nebo erárních smycích, směr cesty často naznačený nýtem. Delší cesty lze nalézt třeba na věži Minaret v hřebeni Aiguille d´Argentiere. Lezení je po vlastním, budete potřebovat kompletní sadu friendů i vklíněnců, občas narazíte na starou skobu nebo dřevěný klín po prvovýstupcích. Pro málo lezené cesty průvodce doporučuje vzít kladivo k dotlučení skob. Výhledy jsou parádní a žula je tu jasně oranžová.

Le Minaret: Éperon SE (6a)

Nejvyšší v Alpách

Každý rok jej zdolají masy. Mnohdy pouze kvůli encyklopedickému zájmu, odškrtnutí vrcholu a bez opravdového potěšení…

Mont Blanc (4 810 m), nejvyšší hora Evropy. Chcete-li si jej užít, vyrazte hned z kraje sezóny, nebo naopak až v září, za předpokladu stálého počasí. Ale v Chamonix lze nalézt i množství dalších krásných VHT túr. Například traverz Midi-Plan držící nadmořskou výšku a vyžadující i lezecké dovednosti. Nebo výstup na čtyřtisícovku Aiguille Verte kombinovanou túru ve skále i sněhu.

Severní stěny

V létě si je příliš neužijete, ale vyplatí se si je prohlédnout. Kulisu totiž nabízí fantastickou. Severní stěny s ledovými žlábky pro zimní mixové lezení, v létě vytáté a plné padajícího kamení. Stěny se směry dávno vytyčenými jejichž přelezení znamenalo milníky v historii lezení. Grande Jorasses, Les Droites, Drus a mnohé další…

Co si zabalit:

Untitled-1

Hanibal Checklist App