Přechod Malé Fatry v zimě může být zážitkovým výletem, ale také poměrně náročnou akcí na sněhu. A jelikož nemá cenu si klást malé cíle, můžeme hřeben přejít za jeden den. Ve zkratce to znamená: 20 km chůze, 2000 výškových metrů nahoru a 1600 dolů. A předtím a potom musíte počítat s trochous cestování ve vlaku.

Naše cesta začne nočním přesunem z Prahy do zastávky Strečno. Odtud se vydáme po červené značce nejprve na zříceninu Starého Hradu a pak dál a výš na Chatu pod Suchým. Sníh zpravidla leží až od nadmořské výšky 750 m, odvážlivci se skialpy tedy musí docela dlouho šlapat v přezkáčích.

Od Chaty pod Suchým Vás čeká úmorné stoupání na Suchý (1468 m), ovšem za ním už je to lahůdka. Krásný strmý hřeben až na vrcholek Stratenec (1513 m) a pak přes sedlo Priehyb s nádhernými výhledy do údolí až na Malý Kriváň (1671 m).

Z Malého Kriváně je sestup ještě krásnější – opět po ostrém sněhovém hřebeni, kde by se daly doporučit i mačky, bude-li hodně ufoukáno a namrzlo. A už se blížíme do nále!

Zbývá nám vystoupat na Velký Kriváň (1709 m), který je nejvyšším vrcholkem Malé Fatry. Na místě jsou samozřejmě srovnatelné výhledy jako jinde po celé délce hřebene, ale prostě a jednoduše, jste nejvýš, jak to momentálně jde.

Sestup bude pohodlnější pro ty, kdo si vzali skialpové lyže, neboť ti se mohou sklouznout dolů do lyžařského střediska Vrátna po sjezdovce, a to velmi rychle. Ostatním nezbývá nic jiného než sestup po zelené značce zpět do civilizace.

Z Vrátne chytnete autobus do Žiliny a hurá zpátky domů.

Doporučené vybavení:

sněžnice návleky trekové hole čelovka střední batoh

v případě přespání:

zimní spacák žďárák


Co si zabalit:

Untitled-1

Hanibal Checklist App


KDY VYRAZIT: leden až duben

NA KOLIK DNÍ: 2 až 3 dny

PRVNÍ DEN:
Noční přejezd z Prahy do Žiliny a následně do Strečna.

DRUHÝ DEN:
Strečno – Starý Hrad – Chata pod Suchým – Suchý 3 až 4 hodiny
Suchý – Stratenec – Malý Kriváň 2 hodiny
Malý Kriváň – Sedlo Bublen – Velký Kriváň 2 hodiny
Velký Kriváň – Vrátna 1 až 2 hodiny

TŘETÍ DEN:
Noční přejezd ze Žiliny zpět do ČR.