Výstup na Grossglockner (3 798 m), nejvyšší horu Rakouska, sice není úplně jednoduchou záležitostí, ale pokud už máte zkušenosti s lezením venku, chůzí po
ledovci a jištěním se, můžete na tento vrcholek směle vyrazit!

Výstup Vám zabere 3 dny. Cesta autem z Prahy až pod Grossglockner zabere zhruba 7 hodin, je tedy vhodné vyrazit buď velmi brzy ráno, nebo jet přes noc. Z parkoviště po značené turistické cestě k Lucknerhütte, odtud už značenou horskou pěšinou k chatě Stüdlhütte. Zde je vhodné si rezervovat ubytování, členové Alpenvereinu mají slevu. Zbytek dne věnujte odpočinku, aklimatizační procházce v okolí či opakování lezecké metodiky.

Budík si nastavte na cca 5:00. Podle počasí můžete i dříve. Nejpozději v šest hodin vyražte z chaty po značené cestě k ledovci Ködnitzkees. Po něm už navázaní až pod výrazný hřebínek vedoucí k Erzherzog Johann Hütte. Hřebínek je zajištěný ocelovým lanem. Od chaty stoupáte stále ještě po ledovci ke Glockner Leitl a z něho na hřeben. Po skalnatém hřebeni, který je částečně zajištěný ocelovými tyčemi, až na Kleinglockner a přes exponované sedlo a krátký skalní výšvih až na vrchol Grossglockneru. Sestup z vrcholu stejnou cestou až na Stüdlhütte zabere cca 3 hodiny a večerní oslavě na chatě už nic nebrání.

Sestup z chaty zpět na parkoviště zabere přibližně 2 hodiny. Pod Lucknerhütte ještě můžete jít malou pěšinkou po druhé straně potoka, než jste stoupali vzhůru. Na cestu domů budete mít dostatek času a tak si případně můžete ještě přidat kulturní zastávku třeba v Salzburku.
Vlevo: Vrcholek Grossglockneru uvidíte od samého počátku výstupu
z parkoviště u Lucknerhaus. A je to majestátní pohled.

Testované vybavení:

cepín Petzl Sum’tec bunda Tilak Stinger lano Beal Joker

Co si zabalit na Grossglockner?
Untitled-1Hanibal Checklists App.


KDY VYRAZIT: červen až září

NA KOLIK DNÍ: 3 dny

TRASA:

Dolní Dvořiště – Linz – Salzburg – Bischofshofen – Mittersill – Kals am Grossglockner. Z Kalsu po placené horské silnici až na parkoviště u hotelu Lucknerhaus.


HARMONOGRAM VÝSTUPU

PRVNÍ DEN:

Lucknerhaus – Lucknerhütte – Stüdlhüte (3 – 4 hodiny)

DRUHÝ DEN:

Stüdlhütte – ledovec Ködnitzkees – Erzherzog Johann Hütte (3 – 4 hodiny)

Erzherzog Johann Hütte – Glockner Leitl – Kleinglockner – Grossglockner (2–3 hodiny)

Sestup z vrcholu až na Stüdlhütte výstupovou trasou zabere cca 3 hodiny.

TŘETÍ DEN:

Sestup z chaty zpět na parkoviště u Lucknerhausu zpravidla nezabere déle než 2 hodiny.