Asolo Freney XT

Danny Menšík je nejen výborný lezec a highliner, ale navíc je ještě spolehlivý recenzent vybavení. Víte proč? Protože je v horách tak často, že téměř všechno dokáže hodně rychle zničit. A tak si vzal na otestování i jeden pár lehoučkých alpinistických bot Asolo Freney XT.

Co říká výrobce?

Asolo Freney XT jsou extrémně lehké lezecké boty z kevlarové tkaniny vhodné pro VHT a horolezení. Technická lezecká bota určená pro náročnou VHT. Vyniká především svou minimální vahou a pohodlím, které poskytuje při chůzi především při sestupech. Svršek boty je vyrobený z prakticky bezúdržbové kevlarové tkaniny Schoeller. Pro pohyb v suti a pro ochranu před okopáním je celá bota chráněna pogumováním. O co nejlepší stabilitu na různých druzích terénu se stará podešev Vibram Mulaz s perfektní přilnavostí. Boty umožňují připnutí poloautomatických maček.

    • Hmotnost: 1280 g (pár 8UK)
    • Membrána: GORE-TEX®
    • Podešev Vibram

Jak to vidí Danny

Ačkoliv Danny oplývá celou řadou talentů, ten literátrní nepovažuje za nejsilnější, proto nechal svoje dojmy sepsat nás. Pojďme na to.

Danny si Asolo Freney vybral primárně jako lehkou alpinistickou botu na své letní horské hrátky v alpách. Cílem bylo vybrat botu s co nejnižší hmotností, která dovolí upevnění poloautomatických maček a zároveň bude vhodná na středně těžké lezení ve skále, které je na túrách například v okolí Chamonix naprosto běžné.

Co zaujalo: Primárně opravdu nízká hmotnost, 640 g na jednu botu je úžasných. Dalším prvkem, který je potřeba vypíchnout, je vysoká obsázka, která botu dobře chránila například i při lezení ve spárách. Hodnotit to, jak bota seděla, je trochu složité, neboť jde o silně subjektivní věc, ale díky trochu měkčímu komínu a dobrému polstorvání přišla bota Dannymu na první dobrou velmi pohodlná. Díky šněrování do špičky bylo možné botu dobře stáhnout a díky hodně přilnavé podešvi se v ní dobře stálo i na menších stupech.

Měkčí guma na podešvi má samozřejmě i svou negativní stránku, tou je menší životnost. Ale bota je konstruovaná opravdu na alpinismus, dlouhé trekování se u ní nepředpokládá.

Materiál a zpracování

Bota je doopravdy kvalitně ušitá. Vše drží jak má, a to i při pořádné náloži, kterou botě Danny dopřál. Nízká hmotnost je u boty dosažena použitím odolné a přitom hodně lehké syntetické tkaniny Shoeller K-Tech Micro tech. Bota je zároveň mírně zateplená, nehodí se ale na vyloženě zimní použití.

Kde se testovalo

Danny boty proháněl v létě v Chamonix i na Dachsteinu, kde byly jeho hlavní náplní klasické alpské kombinované túry, tedy lezení ve skále, sněhu i lehčím ledu. A co víc, Danny v botech Asolo Freney XT přešel i několik parádních horských highline!

Závěrem

Asolo Freney XT je moderní lehká alpinistická bota se skvělým poměrem cena / výkon. Pokud jsou Alpy v létě Vaším hřištěm, lákají Vás klasické výstupy po ledovcích, v mixech, můžou být Asolo Freney XT zajímavou volbou. A navíc je tu šance, že Vám doopravdy dobře sednou.