Karimatka Mountain Equipment Aerostat Synthetic 7.0

Hanibalí zimní kempování je pro mě vždy příležitostí vyzkoušet nějaký nový zajímavý kousek vybavení. Vloni to byl parádní stan pro jednoho od MSR, letos jsem svoje „staré kosti“ nechal spočinout na této luxusní 7 cm tlusté nafukovací karimatce. Spoiler: tuhle karimatku si po vyzkoušení hodlám koupit, tak moc negativ nečekejte.

Co říká výrobce?

Mountain Equipment Aerostat Synthetic 7.0 je nafukovací karimatkou, kde se o izolaci kromě vzduchu stará i umělé vlákno. Je to druhý nejvyšší model tohoto výrobce (v té nejlepší je místo umělého vlákna peří). Přesto je po sbalení malá a relativně lehká (na to, co umí – 530 g). Nabízí velmi zajímavý tepelný odpor a nafukovací obal (není třeba ji nafukovat pusou). Výrobce ještě vyzdvihuje ventilek, který se sám ucpe, když zrovna nefoukáte. A který je dost velký na to, aby karimatka byla před sbalením vypuštěná opravdu rychle.

Kde jsem testoval?

Testoval jsem 2 noci v únoru v Javorníkách ve stanu pro dva. Teplota v noci klesla slušně pod -10°C. Hřál mě vyzkoušený péřový spacák s náplní 900g peří. Ještě musím dodat, že co se spaní venku týče, jsem poměrně rozmazlený. Spoustu let spím na 3,8cm tlusté samonafukovačce Therm-A-Rest a v zimě pod ní dávám ještě alumatku (tu jsem letos vynechal). 

Jak to vidí Hanibal Team?

Na první pohled působí karimatka solidním dojmem. Materiál karimatky, obalu i nafukovacího vaku vypadá odolně, zpracování je pečlivé a funkční. Nafukování je díky nafukovacímu vaku radost. Kdo jste nafukoval karimatku, víte, že se u toho člověk docela zadýchá a celkem to trvá. Já jsem 4x nabral vzduch do nafukovacího vaku a bylo hotovo. Ráno jsem jí stejně rychle vyfoukl díky opravdu velkému ventilku. Velmi snadno se vejde do obalu (na rozdíl od mého spacáku), což je taky fajn. Obzvlášť ráno, kdy má člověk ještě zkřehlé prsty.

Od pohledu (i parametry) karimatka slibuje velmi komfortní vyspání a já to mohu jen potvrdit. Na těch 7cm tloušťky se člověk už vyspí opravdu pohodlně. Spacák po ní neklouže ani karimatka nijak nevrže. Zima mi nebyla, izoluje parádně. Je o kousek širší (54cm) i delší (185cm), než já, takže jsem nikam nepadal a ani nohy neměl na zemi.

Jediná věc, které mě napadla při používání je, jestli ten špunt ventilku vydrží mnohaleté používání a neutrhne se. Poměrně ztuha se otevírá a člověk musí docela zabrat. Když ale vidím, jak si výrobce dal na konstrukci i materiálech záležet, věřím, že myslel i na tohle.

Po návratu jsem musel zapůjčenou karimatku hned druhý den vrátit a říkal jsem si, jak rychle uschne (od stanu byla zespod slušně navlhlá). Zbytečné obavy – přes noc byla suchá.

Co oceňuji?

  • Nafukovací vak. Super nápad, nic neváží a ušetří hodně námahy a zmrzlé vlhkosti v karimatce.
  • Tloušťku. Nikde nic netlačí ani při spaní na boku. 
  • Izolaci. Ani při spaní na sněhu mi od země nebyla zima.
  • Rychlé vypouštění díky velkému otvoru ventilku.

Co bych vylepšil?

  • Na nic jsem nepřišel.

– Zdeněk