Helium 400 Ws a Helium 600 XL

Řada Helium od firmy Mountain Equipment nabízí spacáky s výborným poměrem váhy a odolnosti. Nejedná se o vyložený ultralight, ale o spacák s nízkou hmotností, který příliš neslevuje z odolnosti ani komfortu uživatele. Takže je ideální volbou pro turisty, cyklisty, lezce, kteří sice šetří gramy, ale záleží jim i na jiných parametrech, a jsou ochotni si trochu připlatit.

Co říká výrobce?

Svrchní materiál Helium je lehký, ale zároveň odolný proti oděru i větru a omezuje tepelné ztráty. Vnitřní materiál je také lehký, ale měkký a příjemný na omak. Uvnitř je kachní peří s plnivostí 700+, ale poměrem 90/10, které znamená opět dobrý kompromis mezi váhou a sbalitelností, životností a cenou. Komory jsou ve tvaru Z, optimálně naplněné podle konkrétní velikosti spacáku. Kapuce je tvořená celkem pěti komorami, dno čtyřmi, aby dobře držely tvar a peří zůstávalo na svém místě.

Řada Helium má užší střih, tzv. Alpine fit, jednak kvůli ušetření váhy, jednak aby uživatel nemusel vyhřívat zbytečný prostor navíc.

Spacáky nabízejí několik zajímavých detailů, z nichž většinu najdeme i u jiných modelů od stejné značky, jako např. Shark Toe, což je zvětšený prostor pro nohy, zvednutý u špiček.

Jak jsme testovali?

Spacáky jsme testovali na osmidenním treku v Kyrgyzstánu, kde jsme většinu nocí spali nad 3000 m. n m. a teploty se pohybovaly kolem 0°C. Spali jsme ve stanu (zmiňované teploty se týkají vnitřku stanu), nebyla příliš velká vlhkost, pouze dvě noci pršelo.

Jak to vidí Hanibal Team?

ME Helium 400 Ws

Mountain Equipment Helium 400 v dámské variantě obsahuje 367g kachního peří, jedná se o lehčí třísezonní spacák. Dámská varianta má v oblasti trupu pružné nitě, které umožňují lepší přizpůsobení spacáku.

V době, kdy jsem volila spacák, který otestuji, jsem ještě netušila, že se budeme pohybovat v teplotách nejspíš i pod nulou, a proto jsem ve finále přibalila tenčí vložku do spacáku z mikrovlákna, protože vím, že jsem zimomřivá. Spala v tenkých podvlíkačkách a tenkém merinovém triku s dlouhým rukávem. Pokud bylo víc než cca 3 stupně nad nulou, nebyl problém spát bez vložky. Když teploty byly kolem nuly, brala jsem si vložku během noci. Jednu noc bylo i ve stanu pod nulou (cca dva tři stupně), ale spalo se mi (s vložkou) dobře. Ve srovnání s mým cca 3 roky starým spacákem s 600 g peří plnivosti 600 cuin mi Helium 400 udělalo jen o pár stupňů horší službu. Byla jsem vlastně docela překvapená, co dokáže necelých 400 g peří.

Co oceňuji:

 • Lehkost, sbalitelnost, ale zároveň spacák budí dojem, že něco vydrží…

 • Dno spacáku – byť měřím 170 cm a spacák mi byl opravdu jen tak tak, díky zvětšenému prostoru pro nohy mi na ně nebyla zima, ani když jsem je měla natažené. Dno drží tvar a nesesypává se v něm peří.

 • Zapínání límce na patentku – je sice o pár gramů těžší, ale na rozdíl od běžně užívaného suchého zipu se nechytá na merino věci.

 • Příjemný vnitřní materiál

 • Užší střih a pružné nitě v oblasti trupu – mnohem lépe se vyhřívá prostor ve spacáku, protože je menší, navíc se člověk v noci neotáčí ve spacáku, ale s ním, čímž se snižují tepelné ztráty.

 • Kapuce – je hodně naplněná peřím, perfektně drží tvar, nesesypává se v ní peří, a tak dobře omezuje únik tepla kolem hlavy – není potřeba spát v čepici ani zatahovat kapuci na malinký otvor.

 • Ani jednu noc nebyl spacák znatelně vlhký, což ale nevím, zda přičíst prodyšnosti materiálu či odvětrávání stanu.

S čím jsem nebyla zcela spokojená:

 • Teplotní komfort – na jednu stranu mě překvapilo, že (na rozdíl od jiných spacáků) pro mě platila komfortní teplota, na druhou stranu ME uvádí hodnotu good night sleep -3°C, což byla teplota, při níž bych se bez vložky do spacáku nevyspala.

 • Límec – při prvních nocích jsem byla nadšená, protože límec byl plný peří a skvěle zabraňoval úniku tepla, ale po týdnu se peří sesypalo a většina légy byla prázdná. Stačilo ale věnovat pár minut jeho rozklepání a opět jsem byla spokojená.

 • Obal – obal je sice nepromokavý, ale není kompresní, takže dá větší práci spacák zmenšit.

ME Helium 600 XL

Mountain Equipment Helium 600 XL je naplněn 582g kachního peří, což je zárukou kvalitního spánku i v teplotách pohybujících se pod bodem mrazu.

Zpočátku jsem tedy považoval spacák za zbytečně teplý, ale nebylo tomu tak. Když se jednu noc teploty ve stanu pohybovaly kolem -2°C, bylo mi ve spacáku tak akorát. Ve spacáku jsem spal v merinovém tričku, dlouhých podvlíkačkách a ponožkách. V nocích, kdy se teploty blížily nule, jsem přioblékl dlouhý rukáv. Myslím si, že spánek v teplotách -10°C (teplota, kterou ME uvádí jako Good night sleep) nebude zcela komfortní.

Co se mi líbilo:

 • Váha a sbalitelnost spacáku.

 • Zapínání vnitřního límce na magnetickou patentku oceníte v okamžiku, kdy používáte vlněné oblečení.

 • Konstrukci kapuce z pěti komor, která je pěkně naplněná peřím a výborně sedne na hlavu.

 • Velmi příjemný vnitřní materiál.

 • Ačkoliv je celkový střih spacáku docela úzký, u nohou je dost prostoru, aby nedocházelo ke smačkávání peří a ztrátě izolačních vlastností.

Co se mi zcela nelíbilo:

Kája a Martin