Batoh Osprey Mutant je horským univerzálem, který Vás překvapí hned v několika aspektech. Je lehký, jednoduchý, a přitom technicky propracovaný a vymyšlený tak, aby efektivně pomáhal při všech možných horských dobrodružstvích.

Osprey Mutant

Mutant je k dispozici ve dvou litrážích (menší 28 a větší 38 litrů), přičemž zásadním rozdílem mezi nimi je způsob zavírání batohu. Menší varianta má specifické zipové otevírání, zatímco o deset litrů větší bratříček je klasický komín s odepínatelným víkem. Naším testem prošla právě vetší varianta batohu.

Osprey Mutant se řadí do kategorie lezeckých batohů – jde tedy o úzce střižený batoh s jednoduše řešeným úložným prostorem – zkrátka jeden velký pytel, který narušuje pouze prostor pro pitný vak. Dno a boky batohu jsou ze zesíleného materiálu ale jinak je batoh jednoduše zařaditelný do kategorie ultralehkých. Hmotnost batohu je 1,16 kg a po odepnutí víka a vyndání zádové výztuhy skočíte na příjemných 0,78 kg.

Záda batohu jsou, řekněme typicky pro Osprey, příjemně odvětraná odolnou meshovou konstrukcí a jsou vyměkčena nenasákavou pěnou. Stejně tak jsou upraveny nosné popruhy batohu, které navíc nabídnou balanční stahování, které je typické spíše u větších batohů. Bederák je pak lehký, spíše kratší, aby nevadil při nošení úvazku, a poskytuje dvě materiálová poutka a několik slotů pro Caritool. Bederák nelze odepnout, ale není problém jej jednoduše odpojit od popruhu, který zapínáte kolem pasu, a uzmaknout jej na vnější straně batohu. Chytrá vychytávka.

Upnutí materiálu

O poutkách na bederáku jsme již mluvili, pojďme se teď podívat na další možnosti upnutí materiálu. Tou první jsou samozřejmě cepíny – pro ty je na batohu připraven klasický alpin klip (na topůrko), hlava cepínu se zasouvá do jednoduchého „slotu“ a skrz ni se na gumičce protáhne kovové křídélko, které zaaretuje cepín na místě. Opět jednoduché a funkční řešení.

Po stranách batohu samozřejmě najdeme kompresní popruhy, které jsou vprostřed aretovány, takže je možní nezávisle na sobě (ale i propojeně) stahovat horní a spodní část batohu. Popruhy jsou kratší, karimatku za ně nedáte. Na bocích ještě najdeme silná odolná poutka na lyže, i když Osprey Mutant není typickým skialpinistickým batohem, upnutí lyží problém není.Na čele batohu ještě najdeme malá očka, do kterých můžete implementovat pruženku s tančíkem, tak jak jsme to ve videu udělali my. Je to ideální místo, kde pak připnete právě karimatku nebo třeba mačky.

Víko batohu je plně odnímatelné a najdete na něm dvě kapsy. Jedna je klasická na drobnosti, otevíratelná u hlavy, druhá, menší, je zpředu a nejdete v ní pružnou síťku, pod kterou schováte třeba lezeckou přilbu. Tleskáme, „blembák“ už nebude nikde otravně plandat. A teď to nejlepší nakonec – když víko úplně odepnete, najdete pod ním jednoduché „light víko“, kterým batoh překryjete, celý ho tím odlehčíte, a navíc nepřijdete o malou zipovou kapsičku na drobnosti. V Osprey mu říkají FlapJacket a podle nás je geniální. O stahování a otevírání tunelu hlavního vstupu ani nemluvíme, ten je zpracovaný dobře, stejně tak nechybí kompresní popruh na lano.

Testování a celkové hodnocení

Batoh jsme testovali přes půl roku, prošel s námi jak klasickými lezeckými víkendy, tak zimním lezením v Tatrách nebo v Chamonix. Dostal pořádně zabrat, v jednom případě se nám podařilo lehčí materiál batohu proříznout ostrým předmětem uvnitř batohu, ale to bychom batohu za vinu nedávali. Celkově, co se odolnosti týká, držel batoh perfektně. Při troše vůle a umění se do něj člověk zabalí i na delší akce se spacákem a karimatkou, jde totiž o hodně poctivých 38 litrů. A v neposlední řadě, dvě délky zad v nabídce zajistí, že sedne menším i větším postavám.

Suma sumárum, těžko se nám vymýšlí věc, která by nám na batohu vadila nebo chyběla. Ano, bederák by mohl být celý odepínatelný a pruženka na předním díle by mohla být součástí rovnou při dodání batohu, ale to jsou jen drobné kaňky na jinak křišťálově čisté auře batohu, který byste rozhodně neměli minout!

Test v Tatrách:

Osprey na Hanibal.cz

Osprey Mutant 28 Osprey Mutant 38 všechny batohy Osprey