Stan MSR Access 1

Co uvádí výrobce?

Acces 1 je stan pro jednoho na celoroční použití s důrazem na zimní táboření. Teplejší, než 3-sezónní stan, přesto stále lehký. Konstruován tak, aby zvládl silný vítr i bohatou sněhovou nadílku.

 

Kde jsem testoval?

Testoval jsem jednu noc v únoru při přechodu slovenské Veľké Fatry. Noc, kdy hodně foukal vítr a teplota venku se pohybovala pod -20°C. Na ideálním místě pro táboření – tedy v závětří (pod vrcholem a u lesa) a současně ne v dolíku (chladný vzduch proudil dál dolů do doliny).

Jak to vidí Hanibal Team?

Stan jsem měl postavený celkem rychle, aniž bych potřeboval něčí pomoc. Jediný zádrhel byl, že jsem si musel sundat rukavice. Což bylo v té zimě nepříjemné. Zjistil jsem, že tropiko nesahá až na zem, tak jsem ještě kolem něj ze sněhu postavil zídku”, aby se vítr neměl kudy dostat dovnitř. V noci jsem to velmi ocenil, protože foukalo opravdu vydatně. A stan si s tím větrem poradil na jedničku. Nefučelo mi dovnitř, ani se v prudkých poryvech neskláněl. Pravda, kotvil jsem ho řádně, protože jsem vítr čekal. Sněhové kolíky jsem si ale musel koupit svoje, ke stanu nejsou.

Uvnitř stanu je opravdu hodně místa. Vešly se všechny věci z batohu a i ráno bylo dost místa na balení. To samé se dá říct o předsíňce, kam se mi vešly boty i batoh a ještě jsem si v ní pohodlně uvařil.

Další příjemné překvapení byla váha a velikost ve sbaleném stavu. Obzvlášť, když jsem balil tyčky zvlášť, tak samotný stan se do batohu vešel perfektně.

Samozřejmě bylo potřeba ho po akci dosušit, ale při jeho velikosti to doma nebyl žádný problém.

Co oceňuji?

  • Hodně místa. Uvnitř i v předsíňce.
  • Nízkou váhu (na dvouplášťový stan, hmotnost: 1600g) a sbalitelnost. 
  • Odolná konstrukce proti větru.

Co bych vylepšil?

  • Stan se nedá postavit v „lyžařských” rukavicích. Má moc titěrných součástek.
  • Kdyby foukal vítr při stavění, bylo by to hodně těžké. To je problém všech stanů, kdy je třeba nejdřív postavit vnitřní stan a na něj dát tropiko.
  • Tropiko nesahá až na zem, takže jsem musel ze sněhu postavit hráz.
  • Postrádal jsem v balení sněhové kolíky.
Spokojený obyvatel MSR Access 1

MSR Access 1

– Zdeněk

Foto: pioletproduction.com