Dlouhou dobu lehce opomíjený klenot Tilak Crux jsme testovali opravdu dlouho. Nacestoval a nalezl toho s námi víc než hodně, a tak si logicky zasloužil alespoň stručnou videorecenzi.

Tilak Crux

Lehké a přitom odolné kalhoty Tilak Crux jsou vyrobené z nemembránového softshellu. Kombinace spandexu a polyamidu (ve videu mluvíme o elastanu, za to se omlouváme, šlo a přeřeknutí) zajišťuje pružnost, skvěle technicky řešený střih pak to, že se skvěle nosí. A i když je jejich design víceméně nenápadný, nabídnou několik technických vychytávek, které by bylo škoda přehlédnout.

  • Kapsy. Dvě na předním díle a dvě na zadním, to je standard. Pak tu ovšem jsou dvě boční na stehnech. Ty jsou chytře nabírané a uzavíratelné na zip, takže z nich nic nevypadne. Navíc mají uvnitř všitou malou kapsičku, do které lehce umístíte například telefon a ten se v kapse nijak nepřetáčí.
  • Pásek. Starý model měl pružný pásek zakončený plastovou přezkou. Aktuální model ji vyměnil za jednoduše ovladatelnou kovovou přezku, která je spolehlivá, lehká a dobře vypadá.
  • Nohavice. Nejen že jsou anatomicky tvarované a volně zakončené, není tedy problém upravit jejich délku.


Jak jsme testovali?

Testování kalhot Tilak Crux bylo, řekněme, hodně dlouhodobé. Kousek, který vidíte na videu, dokonce patří ještě ke starší modelové řadě. V zápřahu tedy jsou už třetím rokem a absolvovaly téměř vše – od klasického cestování (jejich decentní design k tomu úplně vybízí, vypadají slušně), přes měsíční trekování v Nepálu až po ledovcové túry nebo vícedélkové lezení. Ve všem obstály na výbornou, větru odolávaly bez obtíží, rychle schly a mechanické opotřebení také není nijak výrazné.

Jako jistou nevýhodu vidíme tloušťku materiálu – i když jsou kalhoty lehké, přece jen materiál není úplně nejtenčí a tak je použití v horkých parných dnech dost diskutabilní. Na druhou stranu, v horách taková vedra příliš častá nejsou.

Na co se hodí?

Kouzlo Cruxů spočívá právě v tom, že pokud vám sedí, můžete je vzít téměř kamkoliv. Jistě, do divadla asi ne, ale cestování, výlety, trekking, VHT i lezení, to všechno zvládnou. I kapsy jsou posazené tak, aby nevadily sedáku.

Poslední perličkou je samozřejmě 4letá záruka a výroba v Česku. Mrkněte na všechny varianty:

Pánské Tilak Crux | Dámské Tilak Crux | Pánské Tilak Crux Limitovaná Edice