Veletrh ISPO v Mnichově je prvním ze dvou zásadních outdoorových veletrhů, které se během roku v Evropě konají. Značky na něm prezentují primárně novinky určené pro další zimu – jde tedy tak trochu o pohled na rok dopředu, malé nakouknutí do budoucnosti.

I Hanibal na takové akci nemůže chybět, musí pečlivě vybírat novinky, které vám v budoucnu naservíruje. Nabídka je totiž obrovská, a vybrat v ní ty správné kousky není vždycky nejjednodušší. Ale dost už úvodu. Jak jsme ISPO letos viděli my?

Zase o kus dál

Minulý rok na letním veletrhu ve Friedrichshafenu zas tolik žhavých novinek nebylo. Ale půlrok uběhl jako voda a outdoorový průmysl se zase trochu pohnul. Byť se celý vývoj nese spíše v duchu slova evoluce (ne revoluce), našli jsme pár zajímavostí, na které bude nutné se těšit!

Black Diamond

Americká značka, která v posledních letech rozšířila svůj záběr z lezeckého vybavení i na oblečení, představila pár novinek. Redesignované hole se nám líbí, širší nabídku rukavic, které jsou parádně zpracované a navíc budou i za dobrou cenu, pro Vás připravíme taky. Dech nám vyrazily nejlehčí skitouringové hole na světě: Black Diamond Helio Poles, v podstatě vyrobené z jednoho kusu vstřikovaného karbonu. Neskutečně lehké a pevné, ale s cenovkou na 300 Eurech.

Black Yak

Jihokorojského výrobce outdoorového oblečení jsme sledovali už nějakou dobu. Samotná značka čekala déle než dva roky, aby svůj vstup na evropský trh naplánovala a zvládla co nejlépe. Není divu, na asijských trzích je jasnou jedničkou. A ISPO 2016 zvládl Black Yak s neskutečnou pompou. Jeho produkty získaly nejvíc ocenění ISPO AWARD v historii.

Oblečení s neskutečnou kvalitou zpracování, která se vyrovná naší domácí produkci. Osobitý a odvážný design. To je Black Yak. Některé technologie, které Black Yak sám vyvinul, poté odkupovaly i značky považované za lídry outdoorového trhu. Použití materiálů je u Black Yaku inovativní a jeho návrháři pravděpodobně ctí heslo „papír snese všechno“, jen ho posouvají do roviny výroby.

Dobrou zprávou je, že Black Yak má nově i české zastoupení, takže je možné, že se některé kousky podívají i na prodejny Hanibalu. Namátkou vypíchneme nádherně zpracovanou bundu Black Yak Gore C-knit Jacket, ultralehkou péřovku Black Yak Light Down Insulation Stretch Jacket nebo Golden Award oceněnou Black Yak Emergency Jacket, 51g vážící bundy vyrobené z dyneemového vlákna.

Direct Alpine

Liberecký Direct Alpine nikdy nespí a tak se na příští zimu můžete těšit na pořádný barevný nářez. Hlavní novinkou je protnutí celého sortimentu barevnou kombinací žlutá-modrá-červená, která ponese název Limited Edition a speciální logo. V omezeném množství vyrobené kousky určitě najdete i v Hanibalu.

Redesignem prošly i direkťácké klasiky, membránovky Devil Alpine a Guide. Už několikrát oceněné kalhoty Cascade Plus doplní nová hybridní softshellka Direct Alpine Jorasses a tí, kteří prahnou po jízdě v prašanu, budou nadšení z opravdu nadupaného kompletu Direct Alpine Magnum – membránových kalhot a bundy, které jsou zateplené vláknem Climashield. Ukazuje se, že kluci z Liberce to s freeridem myslí opravdu vážně!

Grivel

U italských borců z pod Mont Blancu jsme se zastavili jen na skok, ale nemohli jsme minout zcela nový šroub do ledu, který je kompletně z hliníku a váží snad pod 100g. Zajímavé, jen se časem uvidí, jaká bude životnost…

Pieps

Značka reprezentující primárně lavinovou výbavu přišla se třemi novinkami, které se nám líbí a to velmi. Tou první jsou lopaty Pieps C660 Pieps C760, které mají unikátně řešené nejen madlo (uchopitelné v palčácích), ale i násadu, díky jejímuž tvaru uděláte z lopaty jednoduše i krumpáč. To vše s hmotností, která je víc než dobrá!

Druhou novinkou jsou přepracované elektronické sondy Pieps iProbe. Nově zapouzdřené v odolnějším těle fungují v podstatě zcela automaticky, nepotřebují žádné tlačítko, prostě zrychlí dohledání a zjednoduší práci tak, jak předtím nebylo možné.

Pieps Micro je pak pořádnou peckou na závěr. Extrémně malý vyhledavač, který velkou automatizací procesů zjednodušuje práci i samotné vyhledávání. Má tři antény, slušný dosah, a celou řadu sensorů, které v konečném důsledku eliminují v podstatě všechny možné lidské chyby při použití vyhledavače. Navíc má zabudované Bluetooth, takže s pomocí aplikace v telefonu budete vždy moct zkontrolovat funkčnost vyhledavače i provést aktualizaci software.

Petzl

Francouzský horolezecký gigant si opět připravil pár novinek, a jak zpravidla bývá zvykem, posbíral i pár cen. Hodně velkého posunu se dočkaly dva kousky v produktové linii čelovek. Nové Petzl Nao+ bude svítit až 750 lumeny, samozřejmostí je patentované Reaktivní svícení. Novinkou je ovšem zabudované Bluetooth a aplikace, pomocí které si budete moci čelovku naprogramovat, aniž byste ji museli připojit k počítači. Stejnou vychytávku dostane i menší bratříček s novým jménem, Petzl Reactik+, který je lehčí, kompaktnější, a nabídne 300 lumenů.

V oblasti lezení dostal Petzl dvě ocenění ISPO award. To první za zcela nový úvazek Petzl Altitude, určená pro vysokohorské lezení a skialpinismus. Používá prověřenou technologii WireFrame a váží pohopouhých 150g. Nabídne i slot pro caritool a namáhaná místa jsou vyrobena z odolného polyethylenu. Opravdu pěkné! Druhým oceněným produktem jsou mačky Petzl Leopard LLF. Ultralehké, vyrobené ze slitiny hliníku, navíc s velmi zajímavým systémem upínání a spojení předního a zadního dílu. Primárně jsou určené pro skialpinismus.

Singing Rock

I v Poniklé si připravili pár nových vychytávek. Třeba přepracované mačky Singing Rock Lucifer II., které jsou lehčí, mají subtilnější hroty a hezky řešené sněhové vyhazovače. Vylepšení se dočkaly i turistické Singing Rock Fakir II., do nabídky karabin přibyla krásná velká HMS karabina Singing Rock Hector.

Salewa

Salewa si u nás drží silnou pozici mezi botami. Nový běžecký model s podešví od Michelinu sice asi nenabídneme, ale ISPO award oceněnou pohorku Salewa Vultur GTX možná nabídneme. Nevypadá vůbec špatně!

Tilak

Do Šumperka očividně foukl svěží vítr a díky tomu celá kolekce ožila novými barvami, které se opravdu povedly. Jako hlavní tahák zimní sezóny vidíme bundu Tilak Stinger Pro, což je přepracovaná verze současného Stingera, ovšem v materiálu Gote-Tex Pro. Sice méně prodyšná než Active shell, ale za to pořád parádně lehká a hlavně odolnější, navíc s hlavním voděodolným kostěným zipem.

Velmi povedeným kouskem jsou také vesty a mikiny z kombinace materiálu Polartec Powerstretch a Polartec Alpha. Tato izolace se rozšířila téměř ke všem výrobcům outdoorového oblečení a zdá se, že její vlastnosti jsou doopravdy tak říkajíc pecka.

Warmpeace

Český producent péřového vybavení představil hned několik novinek a my se na ně rozhodně těšíme. První je pánská i dámská péřovka Warmpeace Nordvik a Vikina, nově ve verzi s přídomkem HD, což znamená zvýšení četnosti komor, ve kterých je peří nacpáno. Vypadají moc dobře! Další novinkou jsou péřové vesty s kapucí pojmenované Warmpeace Alama Yuba. Svrchní materiál je stejný jako na lehkých zateplovačkách, peří je v nich ovšem nacpáno více. A barvy se povedly taky. Do třetice peří – nové, teplejší péřovky Warmpeace Tacoma a Vernon, zdá se ideální doplnění kolekce mezi lehoučké zateplovačky a opravdu teplé svrchní péřové bundy.


Během naší návštěvy jsme rozhodně nemohli pokrýt a prohlédnout vše. Ale nebojte se, čeká nás ještě spousta sondování na dalších místech, spousta dalších schůzek, o nic z chystaných novinek nepřijdete!

Za Hanibal Team

Ondra