Mnichovský veletrh ISPO 2017 ještě ani neskončil a my už pro vás máme první silnou dávku novinek. Není jich málo, to ne, a spousta je zajímavá. Na druhou stranu, je silně cítit, že zimní  veletrh ISPO je výrazně více zaměřený na akční sporty na sněhu a pro čistě outdoorový segment není tak silný, jako letní OutDoor ve Friedrichshaffenu.

ISPO 2017 Awards

Asi by bylo na místě začít přehledem těch nejdůležitějších produktů, které získaly ISPO Gold award nebo ISPO Award.

Katadyn: BeFree Water Filtration System

Už nikdy nebudete muset mít obavy se na cestách za dobrodružstvím napít z neznámého zdroje. S novým filtrem KATADYN BeFree™ jednoduše naplníte láhev a necháte zbytek na EZ-Clean Membrane™. BeFree snese i mírně zakalenou zdrojovou vodu.

Blackyak: Heavy Duty Down Jacket & Signature Jacket & Vivid Jacket

Heavy Duty Down Jacket je opravdu teplá péřovka, která nabídne inovativní konstrukci komor Mesh Box Wall, která dovoluje ohřátému vzduchu cirkulovat mezi komorami, zatímco pěří zůstává tam, kde má být. Švy jsou pak schovány uvnitř a tak nehrozí jakékoliv zatržení nebo poničení šití zvenku abrazí. Materiál: Cordura, husí peří 750 CUIN. Testována himalájskými lezci.

Signature Jacket je naopak lehkoučká zateplovací a svrchní vrstva, která chytře kombinuje několik materiálů a základ si bere z osvědčeného Combat Shirt. Primární izolací je zde čím dál více rozšířený Polartec Alpha, doplňuje ho pak Cordura v několika formách včetně laserem perforovaných zad. Pružná kapuce je samozřejmostí.

Vivid Jacket je synteticá zateplovací bunda, u níž bylo cílem dosáhnout co nejmenšího objemu po sbalení a dokonalého kopírování pohybu, a to tak, aby mohla být nošena v nízkých teplotách i při pohybově náročných aktivitách.

GORE-TEX Active Shakedry Technology

Nová technologie zpracování membrány znamená u Gore-Texu také nový materiál. Shakedry je derivátem Gore-Tex Active, ovšem slaminována je tu jen podšívka a membrána. Tak pak zůstává na povrchu sama, bez vnější textilie. Nabídne extrémně velkou prodyšnost, nízkou hmotnost a sbalitelnost a v neposlední řadě také voděodolnost a vodoodpudivost na vysoké úrovni. V podstatě by mělo postačit s bundou zatříst a voda je pryč. Tahle technologie se určitě uchytí u běžců a cyklistů, v klasickém outdooru pro ni moc prostor nevidíme.

Wild Country: REVO

Wild Country představilo už před časem dost revoluční jistítko, které je poloautomatické a je lhostejno, jak blbě do něj založíte lano, prostě pořád funguje. Zní to až neuvěřitelně, ale je to tak.

Devold of Norway: Tinden Spacer jacket & Trollkyrkja jacket

Zcela nový materiál, který z merino vlny vymysleli v Norsku, je opravdu hodně zajímavý. Jeho konstrukce je dvouvrstvá, přižemž v místech, kde je to třeba , je prostor mezi vrstvami vyplněn malinkým množstvím syntetického materálu, který zadržuje ohřátý vzduch, ale nedrží vlhkost. Nám se moc líbí (i zpracováním) a cena, která není z nejnižších, by podle nás uživatele neměla odradit. Například spodky s takto zateplenými koleny a sedem nám přijdou geniální!

Trollkyrkja jacket je něco co vám asi nejvíce připomene Ventile nebo bavlnu EtaProof, kterou používala značka Klattermussen. V Devoldu ji ale vyrobili z merina, které je „zpečené“ do pevné větruodolné, přitom prodyšné látky, která má neuveřitelně dobré vodoodpudivé vlastnosti. Bunda má dokonce i podlepené švy.

SALEWA: ULTRATRAIN 18 BP

Ultralehký batůžek pro ty, co se plánují na horách pohybovat rychle a nalehko. Perfektně sedí na zádech, má promyšlený systém uchycení a aretace tak, aby nikde neposkakoval. Hodně povedené!

Sea to Summit: X-Seal & Go

Oblíbenost skládacích misek od Sea To Summit nemůže nikdo popřít. Teď je australští vývojáři vybavili víčky, která jsou aretovatelná a utěsněná, takže můžete v miskách přenášet cokoliv, a nic nikam nevyteče!

PETZL: NOCTILIGHT

Vtipné pouzdro na čelovku s difuzorem je prostě geniální nápad. Nic víc, nic míň. Nebude to drahé, bude to praktické a tak to má, podle nás, budoucnost!

Edelrid: Jester Comfort

Každý má něco, a tak Edelrid přišel s úvazkem, který má do sebe interovaný ferratový set a tlumič pádu je integrovaný do nohaviček. Myšlenka zajímavá, ale takhle jednostranně namířený výrobek podle nás nemá, alespoň ne na našem trhu, moc budoucnost. Navíc, my jsme stále na světlé straně síly, která na ferratách používá i prsák.

ISPO 2017 – a teď k našim značkám!

Black Diamond

Že na zimním veletrhu Black Diamond uvede celou řadu nových pěkných lyží, které jsou vyrobeny v Rakousku, nikoho nepřekvapí, a pro nás to nebude nijak zásadní novinka. Mnohem zásadnější jsou rukavice, které jsou zpracovány novou tecnologií a budou tak od příštího roku o dost víc poddajnější, měkčí a příjemnější, než tomu bylo doposud. Navíc kompletně zatepleny izolací Primaloft Gold.

Mimo to se také drobnějších inovací dočkaly čelovky, a to hlavně v podobě vyšších ochranných indexů, vyšších svítivostí a u některých modelů také došlo na návrat mechanického tlačítka. Hurá!

Black Yak

Kromě oceněných produktů jsme viděli i nové barvy a varianty stávající nabídky. špičková kombinovaná zateplovací bunda Black Yak Hybrid Jacket, designově velmi povedená Black Yak Gore C-Knit jacket a další.

Camp & Cassin

Italský tandem připravil pár novinek pro skialpinisty – lehké závodní batohy jsou pěkné a chytře vymyšlené, leč pro nás nejsou toliko nosnými produkty. Stejně tak i přilba, cetifikovaná jak na lyže, tak na lezení. Pěkná a slušně sedící.

Zásadnější ovšem bude série maček postavených na základě nejvyššího modelu Blade Runner. Atypická konstrukce, která ovšem dokonale sedí na botě, chytře vyřešené nastavení velikosti po půlčíslech, zcela nové aktivní sněhové vyhazovače (je to tak, Grivelu vypršel patent), geniální řešení zadního rychloupínáku bez nastavovacího kolečka (které bylo vždy nejslabším článkem). Zkrátka mačky se povedly, a to jen dodáme, že v ceně bude jak obal, tak plastové košíky na přeměnu mezi automaty a řemínky. Lezecká varianta s vetikálními hroty z extrémně tvrdé oceli na první pohled zklamala nemožností výměny hrotů, ale bude možnost pořídit nový celý přední díl, což problém řeší. A podle vývojářů je ocel natolik tvrdá, že to rozhodně nebude potřeba po jedné nebo dvou sezonách.

Climbing Technology

Italská štika představila ucelenou řadu ferratových setů, které splňují novou normu pro širší škálu hmotností uživatele. Hlavním lákadlem ale byly dotažené lezecké cepíny North Couloir, dostupné se dvěma různými hroty (ledy / mix a drytool), dobře vyvážené, i když lehké. K nim se přidaly nové mačky Hyper Spike, které k monohrotu přidávají jeden stacionární pomocný hrot, díky kterému by se mělo lépe stát a přitom tolik nenamáhat led jako při lezení se dvěma hroty. Hodně prostoru bylo také věnováno lehkému skialpovému a horolezeckému úvazku Tami, který už brzo najdete i v Hanibalu. V neposlední řadě také zmíníme nové mágypytlíky, protože jsou konečně pěkné 🙂

Direct Alpine

Liberečtí „direkťáci“ mají nabito. Nová kolekce je hodně osvěžená novými barvami, září tam hodně žluté a modré, u holek doplněná o růžovou. Největší novinkou bude zcela nová membránová bunda Revolt z materiálu Gelanots DryShell, který nejen že nabídne parádní proidyšnost (MVTR: 55 tis. gramů), ale také spolehlivých 25 metrů vodního sloupce. Tradičně vypiplaný střih tuhle bundu posune na vrchol nabídky Direct Alpine. Dalším kouskem, který zaslouží pozornost, bude druhá generace Alpha Jacket, která je opravdu téměř celá z materiálu Polartec Alpha. Minoritní části, hlavně ty namáhané, jsou z Cordury, který je lehká a odolná. Z našeho pohledu asi nejlepší univerzální teplá druhá vrstva. Zajímavě vypadala i mikina Shield z laminovaného izolačního materiálu Air Zone Thermo.

Devold

O oceněných produktech jsme mluvili výše, ty byly i na stánku Devoldu hlavním trhákem. Zateplovací kousky s Tinder Spacer technologií (bunda, vesta, 3/4 spodky a sukně) vypadají opravdu moc pěkně a hlavně také funkčně. To je podstatné. Bunda Trollkyrkja je taky parádní, ale vzhledem ke koncové ceně, která bez obtíží přeskočí deset tisíc, nebude asi pro každého. Na druhou stranu, firma, která je tu již 160 let a za tu dobu přinesla několik ikonických produktů, si takovou věc může dovolit.

Novinky doplnila kolekce heritage s tradičními norskými vzory a také série Sport, kde je vlna obohacena o 10% Tencelu, který v létě bude příjemně ochlazovat.

Goal Zero

Leader v oblasti solárního nabíjení nikdy nespí. Rozšířil svou nabídku laminovaných ultralehkých panelů Nomad Plus (7, 14 a 28), konečně bude na trhu dostupný dlouho očekávaný battery pack Venture 70. Nově se řada velkých solární generátorů YETI rozšířila o lithiové varianty: Yety 400, 1400 a 3000. Jsou lehčí, a to výrazně, také v menších rozměrech. To vše doplňuje novinka – Yeti Fuel – která dokáže díky zabudovanému agregátu přetavit malé množství tekutých fosilních paliv na elektřinu. Chytré a díky vysoké efektivitě také dost ekologické řešení hlavně pro místa, kde tak moc sluníčka nesvítí.

High Point

Hlavně nové barvy a drobné úpravy designu, to jsou zprávy ze Sušice. Na stánku zářily hlavně dámský model Explosion (současný zde), nové barvy technických zateplovaček Flow a v neposlední řadě také nová softshelka Drift z lehkého nemembránového materiálu s dobrou strečovostí a mechanickou odolností.

Hilleberg

Švédští stanoví kouzelníci na letošní ISPO nedorazili – i přesto jsme se potkali a když už nic, vymámili jsme z nich alespoň informaci, že v létě přijde nový stan, kopulka pro tři. Ale víc neprozradíme. Pokud Vás ovšem stany Hilleberg nenechávají chladnými, zvažte účast na jejich testování: Hanibal & Hilleberg Test Event.

Lowe Alpine

Jedna z našich nejsilnějších batohářských znašek představila parádní ucelenou sérii zimních lezecko – skialpových batohů, primárně s hodně jednoduchým a čistým designem, což se nám moc líbí. Vedle nich zářil nový expediční batoh Kulu, který primárně zaujal skvěle vyřešeným bederním pásem, který lze díky jednoduchému překlopení pod batoh připnout k tělu batohu tak, že nikde nevadí a nehrozí tak, že by vám jej v letadle / v přeplněném autobuse v Indii někdo utrhl nebo poškodil.

Už v létě se budete moct těšit na pěknou retrosérii městských batůžků, která nás nadchla.

A později v tomto roce vás nadchne také redesign batohů ze série Air-Zone s celou řadou chytrých malých technických detailů.

Ocún

U českého výrobce lezeckého vybavení toho až tak moc nového nebylo – je cítit, jak moc jsou zde zaměření na úspěšné zavedení rodinky lezeček OXI do lezeckého světa. K tomu pár dalších menších novinek, pronikání dámských lezeček na trh a třeba nové barvy péřovek, které jsou už teď hitem. A pssst, jen prozradíme, že Ocún bude brzy slavit jedno veliké výročí!

Osprey

Už teď na jaře se můžete těšit na rozšíření skvělého zádového systému AG (AntiGravity) do dalších modelů batohů Osprey. Tento extrémně prodyšný a pohodlný zádový systém v lehce pozměněné formě už nebude doménou jen nejvyšších modelů, ale dostanou jej i batohy jako Aura, Aether nebo Talon. Tyto novinky doplní i inovované městské batůžky.

Petzl

Není rok, kdy by Petzl nepředstavil nějakou pecku. Tentokrát se nejvíce pozornosti dostalo nově přepracované přilbě Sirocco, která bude vážit jen 170g, bude ve dvou barvách a hlavně má výrazně odlišnou konstrukci, která ji dělá odolnější, než původní model.

Dalším lákadlem jsou nové cepíny Gully, určené primárně pro náročný ski-mountaineering a lehčí horské lezení. S hmotností 290g na kus jde o opravdu zajímavý kousek. Navíc, i při tak nízké hmotnosti musíme říct, že nám přijdou dobře ovladatelné a nebáli bychom se, že by do případných lehčích ledových pasáží moc nešly. Půjdou!

Nový ferratový set Vertigo se dal očekávat – musel se přizpůsobit vzhledem ke změně legislativy a norem.

Čelovky si ovšem připsaly také drobné novum, a to návrat akumulátoru Core, který je ovšem přpracovaný a tak lze jednoduše zaměnit za standardní baterie a není potřeba dokupovat složité adaptéry.

Pieps

Odborníci na lavinovou problematiku posouvají dál své loňské novinky. Špičkový lavinový vyhledavač Micro má nové barvy (modrá, žlutá a červená), zároveň ale dostává i větší dosah 50m, který je srovnatelný i se špičkami na trhu. Možnost propojení s chytrým telefonem přes Bluetooth pak přináší další novinky – v aplikaci, která je zdarma, si můžete sami přístroj diagnostikovat, updateovat, změnit pokročilejší nastavení. Co nám ale vyrazilo dech, je možnost přepnutí energetického managmentu přístroje na přizpůsobení lithiové baterii, které obratem zvýší výdrž přístroje na dvojnásobek: ze 200 na 400 hodin.

Další novinkou je pak kratší varianta elektronické sondy iProbe (220cm), která se objeví i ve výhodných setech. Nové batohy v parádních barvách a s až neuvěřitelně dobře vymyšlenými technickými prvky byly jen třešničkou na dortu. Stejně tak i to, že nejen standardní batohy, ale i batohy JetForce dostanou do popruhů technologii SwingArm od Black Diamondu. Nošení bude o 100% příjemnější.

Sensor

Český výrobce funkčního prádla nejen že dával jasně najevo, že vyrábí v Česku, ale také ukázal nový materiál Merino Air, kdy lehoušké a jemné merino okořenil 10 % polyamidu. Materiál tak dostává lepší vlastnosti v managementu vlhkosti a v létě bude určitě hodně příjemný.

Singing Rock

Český výrobce představil ekonomičtější varianty svých oblíbených expresek, k tomu také povedené balení barevných karabin Vision, které se bude hodit třeba na friendy. Nový Ferrata Set splňující novou normu se dal čekat a je samozřejmě připravený. Rodinu lan pak také rozšiřují nové modely: hodně zajímavý je půlka/dvojče Akord 8,3 s vodoodpudivou teflonovou úpravou, která splňuje normu UIAA.

Sir Joseph

Tady je novinek! Turnovský výrobce nesoucí jméno legendárního Josefa Rakoncaje přišel s celkovým oživením kolekce. Tou nejzásadnější změnou je ustoupení od syntetické izolace Primaloft a nástup nového alternativního materiálu, který je životnější a k tomu navíc výrazně ekologičtější: Tirol Wool! S vlněnou izolací se na trh dostane 6 produktů: zateplovací bunda s kapucou, bez kapuce a vesta, zateplené kalhoty, sukně a v neposlední řadě technická hybridní mikina v kombnaci vlněné izolace a Technostretche. Novinky snad velmi brzy otestujeme.

Oblíbený model spacáků Rimo dostal nejen nové barvy, ale také lehčí svrchní materiál a k tomu jednu rozšířenou verzi – Rimo Scout. Lehčí a techničtější série Paine má nové barvy, stejně tak ultralehké spacáky a bundy Koteka, u kterých jsme se dočkali návratu legendárního svrchního materiálu – Pertex Quantum Y! Ten pak najdeme i na ultralehkých produktech řady Minimis.

Valná většina produktů se dočkala zásadnějšího redesignu, proto také ponesou nová jména.

A abychom nezapomněli, dětský spacák Kiki má nově rostoucí variantu a pro ty, jenž milují spaní v obytném autě, přijde na trh Tonka – péřová deka s 500g peří a rozměry po rozepnutí 2x2m.

Tilak

U Tilaku  se přílišné množství nových věcí neudálo. Ale i tak jich musíme několik zmínit – v prvé řadě jsou to barvy, které se opět povedly. Například oblíbený Femund a novinka Spike dostává do vínku pěknou bordó (Zinfandel) i zářivě žlutou (Golden Rod). Vlajková loď Evolution bude nově v široké škále barev, jednou z nich, velmi pěknou, je utlumená temně modrá (dress blue). Ovšem nejočekávanější jsou dámské novinky: dámský model Stinger Pro s třívrstvého Gore-Tex pro, a hlavně dámská varianta nadčasového anoraku Odin z bavlny Ventile. Ten ponese jméno Odinovy ženy: Frigg.

Tendon

Český výrobce špičkových lan, který na Dawn Wall vybavil i Adama Ondru, představil dvě nová lana: pro sportovní lezce singl Master Pro 9.2 s nízkou hmotností, ovšem s plnohodnotným počtem pádů a odolným sbs opletem. Pro milovníky horského lezení dvojčata Master 7.0, která jsou nejlečími lany na světě s hmotnosti 34 gramů na metr. Navíc jsou vybavena UIAA certifikovanou impregancí.

Warmpeace

Oblíbený Warmpeace v péřovkách kromě nových barev nepředstavil zásadnější novinku. Ovšem silný návrat k materiálu Polartec PowerStretch Pro nám udělal velkou radost. Stejně tak návrat jednoduché a oblíbené mikiny z tohoto materiálu, která bude mít skvělou cenovku okolo dvou tisíc korun. A co víc? Hodně rozšířené kalhoty z produkce Warmpeace se dočkají speciální varianty, a to varianty s neukončenými nohavicemi. Každý si tak bude moct upravit délku kalhot přesně tak, jak bude potřebovat!