Jeseníky všeobecně

Území o rozloze 740 km2 patří k přírodovědecky nejvýznamnějším lokalitám střední Evropy a místem, které si i v dnešní době dokázalo zachovat svůj specifický ráz. Leží na území Moravskoslezského a Olomouckého kraje, na částech okresů Jeseník, Šumperk a Bruntál. Nejcennější lokalitou je Velká kotlina, jež se rozkládá na svazích Vysoké hole (1464 m n. m.). Jeseníky mají i své endemity – živočichy a rostliny, které nenajdete nikde jinde!

Co byste měli vědět než vyrazíte

Tyhle hory vyžadují úctu k přírodě ještě o trochu větší. V únoru tohoto roku tam totiž byl po dlouhé době znovu spatřen vlk! Svá vlastní pravidla má i lezecká činnost. A samosebou táboření a rozdělávání ohně mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody jsou také zakázána. Rovněž vstup a vjezd na kole mimo značené cesty v oblastech národní rezervace (Praděd, Šerák-Keprník, Rejvíz, Rašeliniště Skřítek, Králický Sněžník, Rešovské vodopády) není povolen.

Hanibal doporučuje

Zimní výlet s přespáním jsme si užili na trase Kouty nad Desnou – Vřesová Studánka – Keprník – Ramzová minulý rok a tak Vám ho můžem směle doporučit taky 🙂 Je to pěkných 25 km 🙂

To nej z Jeseníků

Tak jako Jizerské hory mají Ještěd, k Jeseníkům zase neodmyslitelně patří vysílač Praděd (1491 m n. m.) a Ovčárna. Po cestě z Horní Lipové na Smrk natrefíte na unikum – 1. Lesní bar. Funguje 24 hodin denně, bez obsluhy. Zkouška dobrých mravů turistů v praxi, která si získala velký obdiv a popularitu. Domovem jsou tyhle z 80% zalesněné hory pro Tilak.

Dalším zajímavým místem je oblast Vozky a Keprníku – nejstarší rezervace na Moravě, tzv. Lichtenštejnský prales. Vyhledávaným osvěžením pro oko i tělo jsou od nepamětivodopády. Nejvyšší se nachází na horním toku Bílé Opavy. Příjemná procházka vede z vesnice Žulová po modré turistické značce kolem kaňonu Stříbrného potoka – Nýznerovských vodopádů. Nedaleko města Jeseník, prostupuje vrchem Velký Špičák nejstarší písemně doložená jeskyně v Evropě – jeskyně Na Špičáku.

Pro případ deště, se nejen pro milovníky hudby, nabízí možnost návštěvy Expozice hudebních nástrojů v Ostružné. A nesmíme opomenout zajímavý technologický počin – přečerpávací nádrž Dlouhé Stráně.

Užitečné odkazy