Jizerské hory všeobecně

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory byla vyhlášena na přelomu let 1967 – 1968. Patří do ní území Jizerských hor a podhůří (vyjma Černostudničního hřebene). Jizerské hory sahají na východě až ke ke státní hranici s Polskem a hraničí s Krkonošským národním parkem.

V Jizerských horách se nachází celkem 28 tisícovek, 13 z nich se nachází v polské části.

Díky své poloze patří mezi velmi vodnatou oblast. Pramení řeka Jizera, odkud pochází název celé oblasti.

Specifikem oblasti je také bohatý výskyt rašelinišť, která dokáží pojmout velké množství srážkové vody. Tím ovlivňují výpar a následně zvlhčení mikroklimatu hor.

Co byste měli vědět než vyrazíte

Jako ve vetšině jiných oblastí, ani zde není dovoleno tábořit, rozdělávat a udržovat ohně mimo vyhrazená místa. Také vjíždění do zakázaných oblasti autem je samozřejmě náležitě „odměněno“. Zvláštní pravidla pak má lezení na tolik specifické jizerskohorské žule.

Hanibal doporučuje

Každoročně jezdíme v zimním období testovat se zákazníky stany Hilleberg. Minulý rok to byl právě Oldřichov v Hájích, kde se nachází i Ekocentrum. Výborným místem jsou Jizerky pro milovníky běžek. Tady bychom rádi přidali osobní doporučení – nemáte-li rádi davy, zvolte všední den. Doprava z Černého Mostu do centra Liberce/jablonce nad Nisou a odtud autobusem do Bedřichova. V létě neznáme nic lepšího, než příjemnou podvečerní procházku z Maliníku k přehradě Černá Nisa, potom západ slunce na Olivetské hoře a následně něco dobrého na Šámalově chatě.

To nej z Jizerských hor

Bylo by nemoudré opomenout dominantu Liberce – televizní vysílač a rozhlednu v jednom – Ještěd. Je odsud vidět do celého širého kraje. Za výlet stojí Protržená přehrada, klíčová událost českého přehradního stavitelství a jedna z největších katastrof svého druhu v Evropě. Skvělým výchozím bodem pro výlet je osada Jizerka. Odtud se nabízí velká spousta možností, kam na výlet. Jednak na samý vrch Jizerka (1 122 m n. m.) skrz NPR Rašeliniště Jizery, druhak třeba na nejvyšší horu Jizerek, rozhlednu Smrk (1124 m n.m.). Za návštěvu stojí i další výchozí bod – poutní místo Hejnice. Odtud přes vodopád Štolpich třeba na vrch Paličník. Máte-li rádi bukové lesy, pak je krásný ten nad Kateřinkami, který je mimo jiné sídlem české firmy Direct Alpine.

Užitečné odkazy