Krkonoše všeobecně

Krkonoše patří mezi naše nejznámější turistické a sportovní oblasti. S nejvyšší horou ČR Sněžkou (1 603 m n. m.), se řadí nejen k nejvyšším pohořím u nás, ale i na sever od Alp. Délka krkonošského hřebene má 35 km.

Na západě začíná v Novosvětském sedle a na východě končí v sedle Královeckém.
Pramení tu řeky jako Labe a Úpa. Krkonoše po právu patří mezi území s nejkrásnějšími vodopády (Pančavský, Mumlavský,…). Nejen proto jsou už od roku 1992 na seznamu biosférických rezervací UNESCO.

Co byste měli vědět než vyrazíte

Pohyb po Krkonoších je omezen návštěvním řádem Krkonošského národního parku. Návštěvníci by se měli pohybovat pouze po vyznačených cestách a dvojnásob to platí při vstupu do I. zóny národního parku. Nocování v Krkonoších ve volné přírodě není možné (z hlediska ochrany přírody) a nenajdeme zde ani nouzová nocoviště, jako je tomu například na Šumavě. V Krkonoších jsou sice nouzové přístřešky, ale slouží pouze k přečkání špatného počasí a nikoliv k nocování. Najdeme tu mnoho chat a penzionů, kde můžete složit hlavu a ještě zbyde na knedlíky na Dvoračkách. Pohyb cyklistů je vymezen na cyklotrasy, ale solidních 437 km by Vám mohlo na chvilečku stačit. 🙂

Podobně jsou upravena i místa, kde je možné provozovat vodní sporty, lezectví a skialpinismus (zvláštní podmínky!). Jejich seznam, naleznete na stránkách Krkonošského národního parkuVstup se psem není problém, pes musí být ale dobře vychován nebo na vodítku tak, aby nerušil volně žijící zvířata.

Hanibal doporučuje

Letní i zimní variantu ze Špindlerova Mlýna na tolik diskutovanou dominantu – Labskou boudu. Poté přes Vysoké Kolo na Medvědí Boudy, na hory a dál! Ostatně – mrkněte sami😉

To nej z Krkonoš

Krkonoše se jen hemží nádhernými místy, které stojí za to vidět. Klasikou je výlet k prameni Labe, 22 km dlouhá trasa vedoucí z Harrachova k symbolickému prameni a zpět. Dalším cílem turistů je vrchol Sněžky. Vydat se na ní můžete třeba ze Špindlerova mlýna (cca. 12 km) nebo ze Špindlerovy boudy (cca. 22 km). Nejznámější trasou v Krkonoších je Cesta česko-polského přátelství, která má 28 kilometrů a lze na ní spatřit jedny z nejkrásnějších výhledů v této oblasti.

Mohlo by se hodit: