Lužické hory všeobecně

Nepříliš známá turistická oblast „Lužičky“, o rozloze 267 km², by se podle mapy mohla jevit jen jako kopcovitá krajina. Jelikož je ale tvořená samostatnými vrchy (Jedlová (774 m n.m.), Klíč (760 m n.m.), Hvozd (750 m n.m.) a Studenec (736 m n.m.) v čele s nejvyšší horou Luž (793 m n.m.) na státní hranici s Německem, můžeme je s čistým svědomím prohlásit za hory 🙂 Na německé straně se připojují Žitavské hory.

Lužické hory jsou díky častým srážkám bohaté na vodu. Pramení tu říčka Kamenice, četné přítoky Ploučnice (Sporka, Svitavka nebo Heřmanický potok) a protéká potok Lužnička. Toto území platilo ještě ve 14. století za neprostupný hraniční hvozd. V době rozpuku sklářství ale původní bučiny vzaly za své a postupně došlo k nahrazení smrkovými a borovými lesy. K přírodovědecky nejhodnotnějším částem patří vlhké horské a podhorské louky s výskytem vzácných druhů rostlin, skalní útvary a nivy. V roce 1976 byly Lužické hory vyhlášeny chráněnou krajinnou oblastí.

Co byste měli vědět než vyrazíte

V Lužických horách si lezec rozhodně přijde na své, jelikož se na jejich území nachází spousta lezeckých oblastí.

Hanibal doporučuje

Kousek od kulisy z Pyšné princezny najdete mnohem méně známé čedičové varhany na Zlatém vrchu, které málem nebyly, jelikož krásu a pevnost čedičových sloupců objevili v Nizozemí.

No a je jasné, že Vám doporučíme ojedinělý útvar, který vypadá jako naše nejoblíbenější zvíře, dokonce celá karavana! Sloní kameny! 

To nej z Lužických hor

Velmi blízko cesty mezi Novým Borem a Kamenickým Šenovem naleznete nejnavštěvovanější geomorfologický tvar v ČR – unikátní čedičovou Panskou Skálu. Poté se můžete vydat na další dominantu „Lužiček“ – Tolštejn. Pozůstatky hradu, jež strážil tzv. Pražskou cestu, jednu z původních obchodních stezek. Dnes ji nahradila silnice přes Stožecké sedlo.

Na své si přijdou milovníci rozhleden! Za námahu stojí výhled z Hvozdu i 736 metrů vysokého Studence, na jehož vrcholu roku můžete vylézt na „zachráněnou“ rozhlednu, stojící tu od dob založení KČT (1888).

Jste-li akční, tak je volba jasná! 🙂 Ferraty Lužických hor jsou zřejmě nejbližší možností vyžití! Unaveni z ferraty můžete chytat lelky a možná i motýli v Motýlím domě v Jonsdorfu, hned u Zadrátované jeptišky, která je vhodná i pro rodinku se většími dětmi. A kdyby se Vám přeci jen chtělo raději ťapat, tak se nabízí pohodová Naučná stezka Lužických a Žitavských hor.
pro cyklisty výlet kolem bunkrů a rozhleden na nejvyšší vrchol Luž. Znaveni fyzickou námahou posilte historické povědomí a potěšte oko na jednom z hradů a zámků. Nabízí se Lemberkunikátní bývalá poustevna Sloup a rovněž středověký hrad, jež kdysi užíval i rod Clam-Gallasů – Grabštejn.

A drsňáci milující výzvy se mohou inspirovat zimním vandrem nebo přechodem celého Českého Švýcarska a Lužických hor.

Užitečné odkazy