Orlické hory všeobecně

Orlické hory jsou pohoří v severovýchodních Čechách. Tvoří asi 50 km dlouhý hřbet, který se nachází při hranici s Polskem a vede od Olešnice v Orlických horách až k Heřmanicím. Hlavní hřeben dosahuje výšky přes 1000 m n. m. s nejvyšším vrcholem Velká Deštná (1115 m n. m.) a dalšími významnými vrcholy jako jsou Vrchmezí (1084 m n.m.), Malá Deštná (1090 m n.m.), Šerlich (1025 m n.m.), Annenský vrch (995 m n.m.) nebo Zakletý (991 m n.m.).

Orlickými horami protéká řeka Divoká Orlice podle které dostaly své jméno. Součástí je i CHKO Orlické hory vyhlášená v roce 1969.

Co byste měli vědět než vyrazíte

Táboření je dovolené pouze na místech tomu určených. Mimo ně lze pouze bivakovat, tedy nouzově přespat. Je dobré si podle toho naplánovat trasu a nezapomenout přibalit patřičné vybavení do batohu!

Hanibal doporučuje

Hanibal Team se vydal na jeden ze svých tmelících víkendů na Kralický sněžník (i my chtěli spatřit sochu slůněte:). Pohoda trošku do kopce, s přespáním a plná zážitků! 🙂
Skvělá je i Jiráskova cesta, hřebenovka přes Annenský vrch a Kunštátskou kapli, jenž se dá projít oběma směry.

To nej z Orlických hor

K Orlickým horám neodmyslitelně patří systém opevnění, vybudovaný před druhou světovou válkou. Za zmínku určitě stojí výlet po modré turistické značce z Klášterce nad Orlicí podél Divoké Orlice směrem k Zemské bráně. Dále lze pokračovat například po červené, která vede podél bunkrů. Kromě opevnění tu najdeme i příklady lidových dřevěných staveb. Například v obci Mladkov. Kdo by chtěl poznat, jak se žilo v minulosti, v Letohradu je muzeum řemesel včetně bohaté sklářské historie. K letnímu odpočinku vybízí okolí Pastvinské přehrady. Na své si přijdou i milovníci zimních sportů. Ať už v mnoha lyžařských střediscích nebo na kilometrech běžkařských tras.

Užitečné odkazy: