Třídění odpadu, tisk na recyklovaný papír, nakupování EKO elektřiny a podobnému chování se v tichosti věnujeme už od doby vzniku Hanibalu, tedy od roku 2000.

Ekologická organizace Čmelák

Společnost přátel přírody“ – toto trefné označení stojí v úvodu webových stránek organizace, jejíž přátelé jsme už řadu několik let. Za tu dobu jsme Čmeláka podpořili finančně (hlavně díky vám, členům našeho klubu), účastí na přednáškách, ale neváhali jsme ani ohrnout rukávy a přidat ruku k dílu přímo na místě působení organizace. Specializací organizace je revitalizace ekologicky narušených a zanedbaných lokalit. My se třeba podílíme na obnově Nového Pralesa nedaleko Ještědu v severních Čechách. Čmelák tam vrací lesu jeho původní vzhled. Další oblastí, o kterou se Čmelák stará, jsou Mokřady Jablonné v Podještědí. Do těchto činností zapojuje i veřejnost a to v rámci exkurzí, tematických akcí či dobrovolnické práce. A aby jejich práce nepřišla vniveč, pořádají i vzdělávací programy pro děti ve školách a školkách.

Recyklujeme

Každá krabice má svůj příběh…

Krabice kdysi dávno krabicí nebyla. Byla stromem, který žil vlastním životem. Ten ale někdo pokácel, vyrobil z něj papír a později krabici. Krabice toho pak nejspíš nacestovala víc, než my všichni dohromady. Lodí, vlakem, letadlem, autem… a najednou skončila u nás v Hanibalu. Ale tady její příběh nekončí. Nechceme, aby se musely kácet další stromy na nové krabice. Proto je necháváme žít dál a posíláme v nich objednávky pro Vás. Možná že tam jejich příběh skončí, ale třeba pro ně najdete další využití. Věřte, že pokud ano, uděláte jim radost. 😉

Krabice v oběhu

V krabicích posíláme nejen objednávky, ale také je jednou za čas odešleme některému z dodavatelů, aby do nich mohl opětovně zabalit zboží a poslat balík k nám… a tak dokola, dokud to jde 🙂

Recyklovaný papír všude kam se podíváš

Recyklovaný papír používáme na vše, co se dá. Tiskneme na něj faktury pro naše zákazníky, používáme jej v kancelářích při běžné denní agendě (a někdy dokonce i oboustranně), na recyklovaném papíře je vytištěný i náš katalog… už od prvního vydání v létě 2011.

Co nezrecyklujeme, to třídíme…

Co se u nás v obchodech znovu nepoužije, to třídíme. Koše na tříděný odpad u nás najdete v každé místnosti… v zázemí, na krámě, ve skladu i v kancelářích. Třídění chápeme jako samozřejmost a patří podle nás ke slušnému chování stejně, jako třeba pozdrav příchozímu zákazníkovi.

… nebo znovu použijeme

Stejně jako se dají znovu použít kartonové krabice, i igelitové pytlíky, kterých se nám v obchodech nahromadí dost a dost, mají své další využití. Buď do nich zabalíme objednávku nebo efektně vycpeme batohy. A takové hlouposti, jako sáčky na odpadky, opravdu kupovat nemusíme.

Bez obalu… tašky

Už nějakou dobu řešíme igelitové tašky. Nelíbí se nám, kde končí (dostala se k nám fotka naší tašky pohozené na horách) a taky to, že nemůžeme ovlivnit jejich osud. Rozhodli jsme se, že od klasických igelitových tašek postupně upustíme a zavedeme jiné. V současné době u nás najdete zálohované tašky z netkané textile na větší nákup. Za 30 Kč si ji do nás můžete odnést, až doslouží, přinesete ji zpět a my vám zálohu vrátíme. Taška tak nakonec nebude stát nic a my budeme schopní ovlivnit její další osud.
Na menší věci od nás dostanete stylový papírový sáček (z recyklovaného papíru, jak jinak!) se skládaným dnem. Vejdou se do něj drobnosti jako čelovka nebo třeba ponožky a sáček pak doma můžete hodit do koše na papír.

Feel Eco

Kdo nezná, jedná se o mycí a čistící prostředky vyrobené v České republice. Prostředky Feel Eco Jsou ekologicky odbouratelné, nejsou testované na zvířatech a většina z nás je používá i doma.

Elektřina z obnovitelných zdrojů

Snažíme se chovat ekologicky v co nejvíce oblastech a díky společnosti Nano energies se nám to daří i v odběru elektřiny. Nano Energies nabízí elektřinu vyrobenou nejnovějšími technologiemi a na principu udržitelného rozvoje. Je to pro nás další způsob jak šetřit naší planetu.