Za lavinu a dál!

Páteční den začíná každému v jiném tempu a tak se na parkovišti nepotkáváme zdaleka všichni. Někdo vyrazil na chatu svou cestou již dříve, někdo dorazí později. Cesta na chatu Jelenka na krkonošském hřebeni pod Svorovou horou, 3,5 km od Sněžky a jen o 343 m n.m. níže, než její vrchol je taková… horská.

Přicházíme za tmy, sněží, fouká… Vlhký čerstvý sníh z některých dělá sněhuláky. Stále ještě nejsme kompletní. Páni z hor libereckých si dávají na čas a přichází až v pokročilém večeru. Na ty kluky radost pohledět. Radost ze života jim rozhodně nechybí. Obsluha na chatě v podobném ražení. Opět se nám schází lidé, kteří jsou od prvních chvil příjemnými společníky. Slova neváznou, spíše plynou.

Ano, opět jsme s Hanibalem na kurzu, tentokrát lavinovém. Vítáme Vás!

Z akce pro pár kamarádů se během let stal víkend nabitý aktuálními informacemi o sněhu a lavinách. První přednáška o pohybu v zimních horách začíná již při pátečním večeru. Dále se na nás chystá víkend plný teorie a praktického nácviku v okolí chaty. Fyzická náplň je v dostatečné míře, přesto si někteří domlouvají vstávání po šesté a ještě před snídaní trochu provětrávají pásy a lyže na Svorové hoře.

Pak už program, uvažování o sněhu jako o vodních krystalech a o horském prostředí jako prostoru s komplexním působením fyzikálních sil. Vrstvy, přenosy sil, kritická nebo nosná? Nový, navátý nebo starý a přeměněný? Ujede to nebo ne? A mohlo by? Kdy? Teorii střídá praxe, kopeme profily, vyhodnocujeme a zjišťujeme pevnosti jednotlivých vrstev.

Po obědě leháro, ale jen chvíli !

Pak už vybavení k záchraně, novinky od Piepsu a Ortovoxu, zkoušení, testování a čáry se siločárami. Kompletní nabídka od dvou největších výrobců dává každému širokou možnost zjistit si, co komu sedí, čím by chtěl zachraňovat a čím chtěl být zachraňován.

Večer další přednášky, prevence nehod a vyhodnocování předpovědí. Recentní informace ze sledování lavinových nehod nás ladí do nálady defenzivního přístupu k pohybu v lavinovém terénu. Množství informací v průběhu večera někdo nechá pozvolna usadit, jiný rychle spláchne. Každý dle svého..

Nedělní ráno se opět scházíme v krásných 8:08 u snídaně. Lidé se diví, proč má nejmenovaný člen kurzu potrhané věci. Inu „Kdo se ráno nestydí, ten se večer nebavil!!!“. Před obědem stíháme ještě management záchrany, sondování kopání a nakonec měřený nácvik samotného vyhledávání. Časy jsou úžasné! Jen musím upozornit, že v reálu je tomu ještě zlehka jinak. Pro mnohé velmi intenzívním zakopáním se pod sníh zakončujeme celý kurz.

Bylo to opět fajn, tak hodně zdaru v terénu ! =)

-Mára & Kamil