Loser možná není úplně známý alpský vrcholek, to mu ale na jeho kráse neubírá. A co mu na jeho kráse neubírá už vůbec, je parádní ferrata Sisi Klettersteig.

Vyrazit do Rakouska jen kvůli téhle jedné ferratě se asi nevyplatí, ale v okolí jich najdete celou řadu. Sisi ovšem nad ostatními vyniká svou exponovaností, obtížností a nádhernými výhledy na celý masiv Dachsteinu. Navíc je s délkou cca 200 výškových metrů ideální volbou, máte-li třeba jen půl dne.

Vrcholek Loser leží nad městečkem Altaussee, jen pár kilometrů od známějšího Bad Aussee. Pokud už jste na místě, jediná překážka, která mezi Vámi a ferratou leží, je placená silnice Loser Panoramastrasse, na které za platíte drobné mýtné a vyjedete po ní až na její konec, na veliké parkoviště nad chatou Loserhütte. Zde zaparkujete, rovnou se můžete obléci do úvazků a vyrazíte směrem pod stěnu (tedy východním směrem).

K začátku ferraty vede stezka, která je dobře rozeznatelná a označená. Z parkoviště Vám cesta zabere asi 30 minut. Jakmile se přiblížíte ke stěně, je vhodné nasadit přilby, neboť se ve svazích nad Vámi pohybují i kamzíci a občas shodí nějaký ten kámen.

Samotná ferrata začíná v nenápadném koutku a následně stoupá lehce po pilíři a stěnou. Několikrát mírně traverzuje, střídají se lehčí místa s těžšími. Nejtěžší
pasáže, konkrétně dvě, dosáhnou stupně D, několik dalších se pohybuje okolo stupně C. V cestě najdete několik míst na pohodlný odpočinek i stěnovou knížku, do které se nezapomeňte zapsat.

Před závěrečným výšvihem, který je mírně převislý, ale opatřený kramlemi, je možné uhnout vpravo po příkré stráni, to pokud byste se chtěli závěrečnému obtížnému úseku vyhnout. Celý výstup zabere cca 1,5 hodiny. Na vrcholku Vás čeká obrovský kříž, všudypřítomná kavčata a nádherný výhled. Sestup vede po pohodlné pěšině, která Vás zavede k Loserhütte, kde se můžete odměnit vychlazeným radlerem!


Co si zabalit na jednodenní ferraty?

Untitled-1

Hanibal Checklists App.

Testované vybavení:

boty Salewa Firetail ferratový set Skylotec Skysafe II. batohy Osprey


KDY VYRAZIT: červen až říjen

NA KOLIK DNÍ: 1 den

TRASA:

Dolní Dvořiště – Linz – Gmunden – Bad Ischl – Bad Goisern
– Bad Aussee – Altausee – Loser Panoramastrasse
– Loser Hütte

HARMONOGRAM VÝSTUPU:

Cesta autem z Bad Aussee na parkoviště (mýtné cca 15 EUR): 1 hodina
Parkoviště – začátek ferraty: 30 minut
Průstup ferratou Sisi Klettersteig: 1,5 – 2 hodiny
Sestup zpět k autu: 1 hodina

Nezapomeňte, že je vhodné na ferratu vyrazit vždy s někým zkušeným a samozřejmě se vybavit odpovídajícím bezpečnostním vybavením, jako je certifikovaná ferratová brzda, kombinovaný nebo celotělový úvazek a přilba. Kožené ferratové rukavice a pevné boty jsou samozřejmostí.

NEMÁTE S KÝM VYRAZIT?

Pojeďte s OUTDOOR ACADEMY