Hory na Balkánu jsou často divoké, nespoutané a málo navštěvované. Najdou se ale i výjimky. Tou je například pohoří Rila, kde se nachází nejvyšší hora celého Balkánu, Musala 2925 m n.m. V létě je oblíbeným cílem horalů/turistů, ale v zimě zde budeme nejspíš úplně sami. Podpora turismu v horách na Balkánu je zatím v plenkách, opravdu nečekejte luxusní dřevostavby či horské chaty jako v Alpách či Pyrenejích. Výjimka ale potvrzuje pravidlo, a tou je v tomto případě lyžařské středisko Borovec pod Musalou. My jsme si řekli, proč toho nevyužít? Naši cestu tedy začneme zde.

Ze začátku a ke konci cesty využijeme místního pohodlí. V mezičase se oproti tomu vydáme na čtyřdenní pochod po opuštěných hřebenech Rilského pohoří. Nejlepšími kámoši nechť nám jsou sněžnice a samota. Jak mi minulý rok básnil kamarád: „Marťas, ty zimní hory v Bulharsku, to prostě musíš! To je ráj!“ No a to tam byl „jen“ na lyžích na sjezdovce, co teprve pěkně po svých nespoutanou přírodou?

 

Doporučené technické vybavení:

návleky sněžnice trekové hole lavinový vyhledavač sonda lopata

Před cestou pár tipů a rad:

Při příjezdu do Bulharska si nezapomeňte posunout hodinky o hodinu napřed,
platí SEČ + 1 hodina.

Častou příčinou nedorozumění je to, že v Bulharsku kývnutí hlavou znamená NE a zavrtění ANO. Stává se, že obě strany si chybu uvědomí a Bulhaři začnou ký- vat po českém způsobu a Vy po bulharském. Zmatek je dokonalý… 🙂

Platidlem je Bulharský lev, který se dělí na stotinki. Je pevně navázán na euro v kurzu
1 EUR = 1.95 BGN

Bulharské turistické značky jsou tvořeny barevným pruhem a dvěma bílými po stranách. Na rozdíl od českých zvyklostí barevný pruh ukazuje směr k předchozí a následující značce. Na některých hřebenech najdete tyčové značení.

Název nejvyššího vrcholu Bulharska Musala pramení z “Mus Allah” (“Allahovy hory”) a vznikl v době Osmánské říše.

Rila je šestým nejvyšším pohořím Evropy. Centrální část Rily o rozloze 810 km2 je
od 24. února 1992 chráněna jako Národní park Rila.
Průměrná teplota v březnu je v pohoří 5.8 °C.


Co si zabalit?

Untitled-1

Hanibal Checklist App


KDY VYRAZIT: leden až duben

NA KOLIK DNÍ: 6 dní

PRVNÍ DEN:
Noční přejezd z ČR do Bulharska.

DRUHÝ DEN:
Ráno příjezd do So e a přejezd do lyžařského střediska Borovec. Odpoledne výstup k chatě Musala (2389 m): 9 km, + 1000 m, (možnost využít lanovku). Přespání na chatě Musala.

TŘETÍ DEN:
Výstup na nejvyšší horu Bulharska Musalu (2925 m): 3 km, + 500 m. Odpoledne po hřebenech sestoupíme na chatu Grnčar: 8,5 km, +500 m, – 1000 m. Přespání na chatě Grnčar.

ČTVRTÝ DEN:
Hřebenovka pod vrcholem Kovač (2600 m) a po hřebeni Dolni a Gor- ni Kuki. Přes vrchol Vapa (2550 m) na sedlo Knarski Preslap a k jezeru a chatě U Ribnich jezer, kde přespíme. 15,5 km, +700 m, – 670 m.

PÁTÝ DEN:
Od chaty U Ribnich jezer sestupujeme údolím k Rilskému klášteru.
17,5 km, – 1100 m. Přespání v Rilskému klášteře.

ŠESTÝ DEN:
Přesun zpět do ČR.

 

Fotky: Martin Zavadil