Červený písek, kam se podíváš

Oblast města Moab je lezecky vyhlášená. Odtud pochází ty neuvěřitelné fotografie lezení obrovských spár v „tejpových rukavičkách“ (zde se spárové rukavice nenosí, ruce si lezec zcela otejpuje). Potřebujete lezecké povolení, o kterém najdete informace vždy na stránkách jednotlivých národních parků USA. Leze se spíš na podzim či na jaře, v letních měsících je totiž úkrutné vedro!

My si tedy červený pískovec (který je řádně pevný a nesolivý) jen pohladili a vydali se na menší trek po Arches National Park. Ten je známý, jak už název napovídá, hlavně svými červenými oblouky.

Red, hot, hard rocks!

Svítání v Moab (USA)

Na noc jsme pak objevili krásný malý kemp, který vlastnil starší manželský pár. Dozvěděli jsme se tak například to, proč že jsme konečně, a pouze tady, narazili na tříděný odpad… V USA se totiž odpad příliš netřídí. „Američani mají totiž pocit, že máme obrovskou spoustu místa. Tak proč třídit?“ Dodává trochu rozčíleně starší majitel kempu. V Kanadě je to prý ale ještě horší.

Velikost XXL

Amerika a její XXL velikost. Rozlohy obchodů, velikosti porcí, občas i lidí, jsou tu prostě velké! Taktéž ale hory, stromy, řeky a vzdálenosti.

Přejezdové dny bývaly dlouhé. Průjezd Coloradem nám připadal jednou větou asi takhle: Jedeš rozpálenou pouští, najednou přejedeš dva kopce…a jak mávnutím kouzelného proutku jsi v Alpách…

A taky krásná bouřková XXL mračna…

Když spadne mrak (Colorado, USA)

Rocky Mountains

A jsem na chvíli skoro doma… Konečně vysokohorské teploty, konečně chladný vzduch. Jsme v Rocky Mountains a okolo krásné výhledy a ledovcová jezera.

Vydáváme se na treky do nádherných výšin a lidí konečně zase ubývá. 

Dream Lake (Rocky Mountains, USA)

Je třeba vyměnit lezecké aktivity také za ty chodící. Vybíráme trasy na dva dny. A koukáme všude kolem sebe na tu nádheru, na jezera s vodou průzračnou a modrou, jak to znáte z oblasti Alp. A vodopády ukryté v lese s obrovskou dávkou osvěžení!

Osvěžení u vodopádů (Rocky Mountains, USA)

Méďa Béďa Home

Nojo, naprosto turistická oblast. Ale i my to museli vidět. A medvídka jsme nepotkali…

Barvy Yellowstonu…

Yellowstone National Park (USA)

Červené a zase jiné…

Bryce Canyon je krásná, opět horká, menší oblast červených věžiček. Dají se projít menším trekem a výhledy stojí za to! A my se pak ještě smočili v naprosto přírodním úžasném vodopádku jménem Moose Fall, doporučuji!

Pohled na Bryce Canyon (USA)

Musíš tam, kde sídlí andělé

Zion. Opět lezecky oblíbená oblast. Obrovské bigwallové cesty, které se dají najít v místních průvodcích. My se vydali na trochu turisticky oblíbenou cestu za vrcholem Angels Landing a chtěli objevit místní takzvanou „náročnou turistiku“. Úplně nahoru pak vedou řetezy, které známe ze slovenských Tater. Jinak je to ale procházka (ano, s trochu větším převýšením, než obvykle – cca 600m), která se dá stihnout hladce za půl dne…

Angels Landing (Zion, USA)

Dny mezi obry

Vůně. Neuvěřitelná a neznámá vůně stromů – to je to, co člověka hned po příjezdu opravdu snad až praští do nosu. Sequoia jako nádherný mamutí strom, který žije v symbióze s ohněm. I jejich kůra připomíná spíš srst nějakého obrovského zvířete.

Sequoia (západ USA)

Vydali jsme se klasickými cestami vedoucími přes tento park. Prošli jsme až do oblasti, kde také sídlí mamutí borovice a zcela nečekaně potkali pár kamínků, které přímo vybízely k tomu, abychom se zase trochu lezecky vyřádili.

Malý boulder v lesích (západ USA)

Při západu slunce jsme se ještě zastavili na vyhlídce zvané Beatle rock a po večeři tak našli ještě další místečko plné zapomenutých kamínků na nějaké to zcela panenské neomágované polezení.

Beatle rock a západ slunce (západ USA)

Loučení a skučení

Poslední zastávka před odjezdem do velkého města byla Kings Canyon. Nádherné divoké údolí plné borovic, cedrů a skal připomínající ty yosemitské.

Poslední ležení v hamace mezi stromy s jejich úchvatnou vůní. Poslední nezapomenutelná noční hvězdná obloha.

Nastalo loučení a začalo skučení, že musíme zpět do civilizace. Sbohem Ameriko, díky za krásných nezapomenutelných 5 týdnů s tebou!

Divoké údolí Kings Canyonu (západ USA)

Bilance posledních týdnů:

Stát: Utah, Colorado, Wyoming, California

Místa: Moab, Rocky Mountains, Yellowstone, Bryce Canyon, Zion, Sequoia National Park, Kings Canyon

Průměrná denní teplota: 33°C   Průměná noční teplota: 13°C

Počet slezených boulderů: 5

Přibližná celková cena za jednoho (i s letenkami): 55 000 Kč

Poznatky: na západ USA spíš na jaře či na podzim! (bude menší vedro a bude méně lidí), drahé jídlo a služby, levné pěkné kempy a místa na spaní, velká země s neuvěřitelně rozmanitými místy a lidmi

Co jsme v tyto dny hojně využili:

trekové batohy trekové boty termoprádlo shoftshell bunda lehká nepromokavá bunda

Co si sbalit na cesty?

Untitled-1

Hanibal Checklist App

 

Průběh cesty ve fotografiích můžete najít na: 

www.instagram.com/trnkova.eva/

Eva Trnková