OutDoor by ISPO

Největší outdoorvý letní veletrh se po dlouhých letech přestěhoval z Friedrichshafenu do Mnichova. Co se, kromě změny jeviště, na outdoorové scéně děje? Pojďte se podívat!

Obrovské haly napěchované outdoorový vybavením se každý rok trochu mění. Ale trend v podstatě zůstává. Stále je přítomná snaha vybavení odlehčovat a vyrábět jej ekologičtěji. Z pohledu české outdoorové scény je tu ale vidět jedna zásadní změna – tedy vlastně tak moc vidět není. Na veletrh nedorazily některé z předních českých značek jako Tilak, High Point nebo Sir Joseph. A podobné rozhodnutí udělalo i několik dalších zahraničních. Zkrátka veletrhy nejsou levná záležitost.

Teď se ale pojďte podívat na to, co Vás zcela určitě zajímá nejvíc. Jaké novinky firmy ukázaly?

Outstanding OutDoor Award

Jistě, i pod novou veletržní správou se rozdávají ocenění. Kdo byl oceněn tentokrát?

Lowe Alpine získal ocenění za zcela nově přepracovaný zádový systém na batohu AirZone Trek 35. Ten je bezešvě vytvořen z jednoho kusu pružné textilie s mnoha otvoty pro lepší ventilaci. Zároveň je při vyzkoušení extrémně pohodlný.

Lezecký hegemon Petzl pak získal ocenění za ultralehký horolezecký (a skialpinistický) úvazek Petzl Fly. Je celý konstruovaný v podstatě z propojených nosných lemovek a neprosto geniální je možnost odstranění tlumící pěny. Tím se sedák odlehčí ze 120 na 90 g.

Devold předvedl lehkou druhou vrstvu, která má na předním díle hustě tkanou vrstvu merina, která zabraňuje profouknutí, zbytek je kompletně z jemného merina. Krásná práce ukazující, co všechno se dá z merino vlny udělat.

RAB předvedl další z kousků svého umění, které tkví převážně v peří. Spacák Mythic Ultra 180 je totiž vybaven speciální reflektivní technologií TILT a díky tomu dokáže při extrémně nízké hmotnosti mnohem lépe izolovat.

To že můžete dostat ocenění i za něco, co v podstatě není nové, předvedlo MSR. Stan Hubba Hubba NX je dobře známý a léty prověřený. Když na něj ale aplikujete špičkovou silikonovou impregnaci s neskutečně dlouhou životností a přidáte nezničitelný pruty Easton Syclone, bum, cena je vaše.

Za zmínku určitě stojí i lehoučká hamaka Ticket To The Moon parádní Travel Duffel od Peak Design nebo triko od firmy Palgero, která v materiálu kombinuje merino vlnu a mořské řasy.

Ta největší pecka se ale ukázala na stánku The North Face. Ten představil nový materiál s názvem FutureLight. V praxi jde o novou membránu založenou na principu nanovláken, tedy o něco, co už v obdobné podobě existuje a pochází z Liberecké Univerzity. Tady je to ovšem posunuto do praxe ve formě extrémně lehkých a sbalitelných nepromokavých a dobře prodyšných outdoorových kousků.

České značky

Jak už jsme psali, některé významné české značky letos na veletrhu vůbec nebyly. Pojďte se podívat ale na novinky, které představily české značky co zde vystavovaly.

Direct Alpine

Na stánku se ukázaly nejen novinky na příští léto, jako třeba ultralehká a sbalitelná membránová bunda Cyclone a lehoučké nemembránové softshellky, ale i kousky, na které se můžeme těšit už letos na podzim. Třeba parádní mikina Dragon.

Ocún

Lezecká firma opět posouvá své portfolio dál. A to nejen do šířky, ale také co se kvality týká. Na první pohled zaujalo lano On-Sight 8.8, které je certifikováno jako singl, dvojče i poloviční. Co je ale extrémně dobrá zpráva? Lano má UIAA certifikovanou impregnaci. A to je opravdu pecka! Další z novinek je lezečka Nitro určená primárně na bouldering a těžké lezení. Třetí absolutní peckou jsou kompletně přepracované úvazky řady Twist. Zcela nový design, nerezové spony a přitom stále univerzání koncept posuvného pásu. Povedené!

P.S.: A ano, u karabin došlo k úpravám a drobným zlepšením. Ne že by to potřebovaly, ale zkrátka železo od Ocúnu je prostě špička.

Patizon

Spacákový nováček na veletrhu potvrdil, že se jeho řada spacáků G-series příjemně uchytila v Česku, a hledá příležitosti v zahraničí. Nejen tam by mu měla pomoct nově připravovaný série spacáků prozatím nazvaná D-series, která by měla mít přívětivější cenu a zachovat si skvělý a hlavně funkční design, a zároveň realizace výroby reálně v České republice.

Singing Rock

Další lezecká firma připravila několik parádních novinek. Tou první je krásně zpracovaný sportovní úvazek Rocket a nové, cenově dostupné úvazky Rob a Ray. Další novinkou, která se nám moc líbí, je vylepšený ferratový set Phario, který dostane zbrusu nové dlaňové karabiny. A ty jsou opravdu povedené!

Warmpeace

Česká tradiční značka připravila nové barvy pro spacáky Viking, u kterých také přibyla varianta Wide pro všechny gramáže. Navíc u varianty Viking 600 přibude délka na postavu 150 cm. U řady Solitaire přibyla délka do 170 cm a všechny teď nabízí i variantu Extra Feet. V oblečení se povedly nové lehké primaloftové bundy Skim a Boa, nové strečové jeans a nové barvy PowerStretchových mikin.

To nejlepší od světových značek

Jistě, určitě nepokryjeme všechny značky, které na veletrhu vystavovaly, ale soustředíme se na ty, které najdete v našem portfoliu. Pojďte se na ně podívat, pro přehlednost abecedně.

Asolo

Asolo rozjasňuje svoji kolekci barevnějším a modernějším designem a také novými technologiemi. Mnohem častěji se u hikingových modelů objevuje laminace. Zajímavá je integrace lavinového Recco systému do všech bot řady Alpine.

Beal

U tradičního výrobce lan se tentokrát neobjevilo nové lano, ale nové balení lana s názvem Magic Pack, díky kterému už nemusíte před lezením lano složitě přemotávat. Další vítanou novinkou je dlouho očekávané uvedení jistítka Birdie na trh, skladem jej budeme mít každou chvilkou. Zazněl zde také důraz recyklaci lan a nově i stylové lehké sedáky pro sportovní lezení, které si můžete objednat ve vlastním designu a potisku. Když jich vezmete 200 :).

Ještě zajímavější pak bylo video od českého zastoupení Bealu, které ukazuje pomůcku Escaper na trhacím testu. Odolnost 24 kN čekal opravdu málokdo – Video Beal Escaper

Black Diamond

Americký výrobce všehom co si na outdoorové sporty dokážete jen představit, opravdu tlačí na pilu. Na veletrhu představil 90 nových produktů, a tak zmíníme jen ty největší pecky.

Mezi ty patří určitě kolekce nástupových bot, které pro Black Diamond poslední 4 roky vyvíjel bývalý vývojář ověřené značky Fiveten. Za zmínku určitě stojí i oceněná bunda High Line jacket, nové barvy přileb a nová přilba Vision (dokonce dostupná ve verzi s MIPS vložkou), nové čelovky s nabíjením přes USB, ultralehké karbonové hole (95 g) nebo kompletně inovovaná nabídka karabin. V neposlední řadě musíme zmínit také s Adamem Ondrou vyvinutý úvazek Airnet harness a ultralehký minimalistický batůžek Cirrus s hmotností 28 g!

Camp & Cassin

U italských lezců se hlavně vylepšovalo. Kompletně se vylepšily karabiny a expresky, a to nejen z vnějšku. Západky karabin dostávají polymerovou pružinu, jejíž životnost je mnohem delší, než u standardních pružin. Mačky Stalker jsou také vylepšeny, a to širší stopou, měkčími plasty na upínání a také kvalitnějším lakem, který prodlouží životnost. Povedený je také batoh Fitz a nové úvazky s nerezovými sponami.

Climbing Technology

Další italská lezecká značka představila nové povedené úvazky Quartzo, Dedalo a Muse, pěkně sladěné i s expreskami. Navíc se v nabídce objevují karabiny se stejným krytím nosu jako karabiny Hoodwire od Black Diamond. Jde o výsledek spolupráce těchto dvou firem. Zajímavé jsou i dlouhé lehké sešité alpské expresky Fly Weight Long a nový feratový set s obrtlíkem a všitou smyčkou na odsednutí.

Deuter

Batohy Deuter jsou v naší nabídce krátce, ale i tak jsme jejich expozici navštívili. Nejvýrazněji zde byl vidět odlehčený zádový systém a s ním přepracovaný batoh Guide Lite, který získal na veletrhu poměrně velkou pozornost.

Grivel

Byť tato značka není tou nejdůležitější v našem portfoliu, její nová přilba Duetto, která mimo jiné získala designové ocenění v Itálii, se rozhodně povedla. S hmotností 215 g také patří k těm velmi lehkým.

GSI

Jednou z hlavních novinek je nádobí Dualist s tepelným výměníkem, krásné nové termosky a hlavně moc povedený nerezový izolovaný javapress :). Určitě potěší i skládací hrnce jaké známe od Sea To Summit a menší velikost oblíbené placatky Boulder Flask.

Hanwag

Největší novinkou je asi nově přepracovaný model Banks, v několika variantách. Velmi povedená je též lifestylová řada s modely Vason a Vavena vycházející z modelů Salt Rock. Hodně parádní je také řada bot Ferrata, která je ve vysoké varantě nádhernou alpskou botou v kategorii C. Bohužel, pro český trh asi příliš drahá.

Hilleberg

Věhlasný výrobce stanů ze Švédska představil parádní áčko se jménem Anaris. Nejen že získal ocenění, ale i nás překvapil parádní konstrukcí a parametry. Celková hmotnost 1,4 kg, konstrukce z trekových holí, které si můžete dokonce pořídit i pod značkou Hilleberg. Zpracování stanu je fantastické, třeba absence švu v lomu tropika a jeho elegantní hladké zahnutí působí neskutečně dobře.

Hydro Flask

U výrobců lahví se s moc velkými novinkami nepočítá, ale Hydro Flask představil sérii lahviček Trail Series, který se zaměřuje hlavně na nízkou hmotnost. I proto je jeden model v sérii vyrobený z Titanu.

Icebreaker

U oblíbeného výrobce prádla z merino vlny se hodně tlačí na ekologičnost a udržitelnost. Zcela nová série oblečení Nature Dye je barvená přírodními barvami a to velmi šetrným způsobem, který uspoří 80 % vody a 40 % energie oproti standardně používaným postupům. Hodně zajímavé je také prádlo Natureknit, které je vyrobeno bezešvou technologií a spojuje merino, tencel a syntetické vlákno.

Lowe Alpine

Kromě oveněného a již dříve zmíněného batohu AirZone Trek připravil také řadu parádních batohů pro sportovní lezce, které vypadají opravdu dobře a jsou krásně a chytře zpracované. K tomu přibyla i série městských batůžků, které jsou koncipované i jako příručné cestovatelská zavazadla.

Marmot

I Marmot je pro Hanibal okrajová značka, na druhou stranu i nadále budeme spoléhat na velmi pěkně zpracovanou sérii nepromokavého lehkého oblečení Marmot Precip a možná vybereme i nějaké nové kousky 🙂

Meindl

Německá obuvnická značka hodně překvapila, když v moři pohorek představila vlastní barefoot řešení. Lehoučké a sbalitelné botky vypadají moc dobře a věříme, že si najdou své zákazníky.

Mountain Equipment

Nové batohy Fang a Orcus rozšiřují nabídku batohů téhle tradiční značky. A jde o povedené lezecké a turistické modely. Rozšiřuje se i nabídka v oblečení, kde je vidět onen trend odlehčování – bunda Tupilak Atmo vyrobená z kombinace Gore-Texu Pro a Pacli Plus vypadá opravdu dobře a osvědčila se i při prvovýstupu na Latok I.

MSR

Tradiční značka na veletrhu slavila padesátileté výročí. K němu si nadělila inovovaný MSR Hubba Hubba NX, který získal ocenění, pak několik dalších nových modelů stanů – Kopulku Ziod4, tunel Avstand2. K tomu své nádobí odprostili od teflonu a místo něho používají mnohem ekologičtějíší keramiku.

Ortovox

Na stánku Ortovox byla největší pozornost věnována kolekci Westalpen. Jde o ucelený výběr extrémně technického oblečení kde se kombinuje obrovské množství materiálů. Hodně se nám líbila odolná softshellová bunda a také zateplovačka kombunující 4 různé materiály. Za zmínku též stojí lehoučký batoh Peaklite 40.

Osprey

Osprey si nenechá ujít jedinou příležitost, aby nepředstavil něco opravdu povedeného. Tentokrát to jsou vyladěné a odlehčené batohy Ariel a Aether Pro s úplně novým zádovým systémem který umožňuje pohodlně nést i velmi těžké náklady. Hodně taktéž zaujala nová série batohů v lehkém retrostylu, které jsou ale kompletně vyrobeny z recyklovaných materiálů. Komplet novinek pak zakončuje ucelená řada dětských batohů a také nově přepracované nosítko Poco.

Petzl

Francouzský hegemon představil jako hlavní novinku oceněný uvazek Petzl Fly. Dál pak několik inovovaných modelů čelovek.

RAB

Péřový lídr odvětví RAB se samozřejmě chlubil svým oceněným spacákem Mythic Ultra 180, dále pak představil hodně zajímavou zateplovačku kombinující peří a syntetiku s názvem Kaon Jacket. Moc hezká je také ultralehká nepromokavá bunda Zenith Jacket z materiálu Gore-Tex Paclite Plus a hodně univerzální softshellka Kinetic Alpine, která je zároveň měkká a zároveň plně voděodolná.

Sea To Summit

Firma, jejichž produkty jste nepotřebovali, dokud jste je neviděli, představila moc pěkné vaky na vodu s názvem Water Cell, ještě parádnější kompletní balení hamaky Jungle Hammock, které obsahuje i integrovanou moskytiéru a tarp.

Therm a Rest

U tradičního výrobce karimatek se toho moc neudálo. Ale nebylo by správné Therm-a-Rest nepochválit za nové ploché ventily, které používání karimatek určitě výrazně zpříjemní.

 

A tady je naše reportáž z letošního OutDoor By ISPO u konce. Věříme, že se vám tenhle vhled mezi outdoorové novinky líbil a že se budete těšit, až některou z nich na vlastní kůži vyzkoušíte!