Letošní veletrh OutDoor Friedrichshafen z našeho pohledu nepřinesl nějakou obrovskou změnu trendu, žádnou bombu, ze které bychom si sedli na zadek, nebo která by změnila kompletně pohled na outdoorový průmysl jako takový. Ale u jednotlivých výrobců jsme našli spoustu novinek, které nám udělaly velikou radost – jde prostě o ty správné produkty, na které jsme se dlouho těšili a docela nám na trhu chyběly. Ostatně, čtěte dál, posuďte sami.

OutDoor Industry Award

Začneme zostra, oceněnými produkty. Ale on ten start až tak silný nebude. Jak už jsme napsali výše, žádný z výrobců nepřinesl nějakou zásadní bombu, ze které bychom byli u vytržení. Proto tu zmíníme jen pár z oceněných kousků.

Goal Zero Nomad Plus je nový solární panel, který je vyrobený zcela novou technologií, takže je extrémně odolný a lehký. Nikdo jiný takhle vyladěné řešení na dobíjení ze slunka nenabízí, a proto panel získal ocenění. My už jej máme i na prodejnách a dokonce jsme ho představili ve videu.

Petzl Nao+ je vylepšená verze nejvýkonnější čelovky od Petzlu. 750 lumenů, propojení s mobilní aplikací, díky které lze aktuálně regulovat výkon a výdrž baterie a reaktivní svícení… Prostě ultimátní spojení technologií pro opravdové outdoorové nadšence.

MSR Trailshot. Kdo by si myslel, že MSR opustil výsluní v oblasti filtrů na vodu, plete se. Ultralehký mikrofiltr, se kterým můžete pít rovnou ze zdroje nebo plnit lahve rychlostí litr za minutu, je parádně sbalitelný a bude i za dobrou cenu. Z našeho pohledu skvělá práce.

Osprey Duro 15 je batůžek, na který jsme dlouho čekali. Osprey dělá skvělé batohy a lehký batoh / vesta pro trailrunning mu dlouho chyběl. To teď napravil modelem Duro 15, který nejen že je skvěle zpracovaný, ale je nabitý technickými vychytávkami – parádním uskladněním sbalitelných lahviček, možností usazení holí za běhu, jednodotykové stahování a skvěle prodyšný materiál na zádech.

Edelrid Loopo Lite je úvazek, který váží 80g. Ne, neděláme si legraci. Nebude to pohodlný kousek do bigwallů, ale pro skialpinisty a alpinisty, nebo třeba na ledovce..? Určitě, skvělá záležitost a po pravdě po dlouhé době průlom stogramové hranice v historii sedacích úvazků od úvazku Alp 95 od Campu.

Wild Country Revo je úplně nové automatické jistítko. Co je na něm tak kouzelné? Nejde do něj založit lano špatně. Ať ho tam dáte, jak chcete, pád zachytí. Má antipanic systém pro spouštění. Nemusí mít žádnou páčku a odblokování je snadné. Momentálně asi nejbezpečnější jistítko na trhu.

Therm-a-Rest Trail King je opravdu komfortní turistická karimatka, kterou nafouknete extrémně rychle – hlavně díky jejímu druhému ventilu, který je nazván SpeedValve. Funguje v podstatě jako uzavírání vodotěsného nepromokavého vaku a hlavní je, že opravdu funguje dobře!

A co se líbilo nám?

Beal
Beal v prvé řadě představil ucelenější kolekci železa, od karabin a expresek až po jistítka. K tomu přidal předělané a, za nás, hodně povedené úvazky, které jsou hojně zpracovány laminační technologií, takže jsou lehké a přitom hodně pohodlné. V neposlední řadě musíme zmínit i sešité superstatické kulaté smyčky použitelné třeba i jako prusíky. Zajímavé a hodně povedené.

Black Diamond
Nové automatické jistítko ATC Pilot bylo hlavním hrdinou této americké firmy. Jednoduchý design i funkčnost ne nepodobná jistítkům jako je Climbing Technology Click Up z něj určitě udělají oblíbenou možnost pro sportovní lezce. Tím to ale nekončí – nově Black Diamond představil jednoduchou nabídku lan, redesignované úvazky včetně oblíbených modelů Momentum a Primrose. Dalšími novinkami pak jsou nové turistické cepíny, čelovka Iota a vylepšené klasiky ReVolt a Storm. Dětský celotělový úvazek se také povedl a přilba Half Dome konečně vypadá jako moderní kousek výstroje.

Black Yak
Už to nemá cenu tajit, ano, Black Yak se v Hanibalu objeví už na podzim a vskutku se máte na co těšit! Dokonalé zpracování a vyladěné detaily jsou jedna věc. Tou druhou jsou střihy a přístup ke střihům, který v Evropě nemá obdoby. Dočkáte se lehké bundy z materiálu Gore-Tex C-Knit, Cordurových kalhot i bund a parádních péřových bund. Těšte se!

Camp
Camp se také rozhodně nefláká – a představil pecku, která se nám hodně líbila! Karabina DION je klasická drátovka, ale má vyladěný drát zámku tak, že nos karabiny může mít KeyLock, je bez zobáčku. I cena bude dobrá a my jsme nadšení! Nově v Campu redesignovali i oblíbené karabiny a expresky Orbit, k tomu navíc přidali nové ferratové sety, které jako první na světě splňují novou normu UIAA pro hmotnostní rozpětí, která začne co nevidět platit. Nové přilby se také povedly. Pod značku Cassin pak ještě Camp představil moc pěkný lezecký batoh do stěny se speciální kapsou pro lezecké topo.

Climbing Technology
Další italský lezecký gigant představil redesignované zbraně do ledu, ucelenou kolekci úvazků a také ultralehké karabiny Fly Weight, které mají hmotnost jen 24g a světlost zámku 19mm. HMS karabina Warlock je také nová a nabídne pevnostní parametry takřka nevídané: 12kN při příčném zatížení, což je parádní hodnota.

Direct Alpine
Hned z kraje nám kluci z Liberce udělali moc velikou radost. Do nabídky se totiž vrací převlekové kalhoty Direct Alpine Midi. Budou z nového materiálu a stále s dobrou cenou. Novinkou je redesign vesty Attack se zajímavě rozšiřitelným límcem a hlavně příchod dvou nových verzí kalhot Mountaineer. Verze Cargo nabídne šikovné kapsy na stehnech, verze Tech pak alternaci materiálů, které kalhoty udělají lehčími a více strečovými, ideálnějšími na aerobnější aktivity. Líbily se nám také kalhoty Edge a Zion (lněný materiál) a limitovaná barevná kombinace kalhot Joshua, která bude opravdu jen pro odvážné. 🙂

Esbit
Doménou Esbitu jsou termosky, to je jasné. Letos přidal zajímavé outdoorové lahve a nové designy termosek. Nám se rozhodně líbí a o jejich kvalitním zpracování nepochybujeme.

Goal Zero
Oceněním panelu Nomad 7 Plus to rozhodně u Goal Zero nekončí. Příští rok na jaře přijde i jeho větší varianta, Nomad 14, už na podzim byste se měli dočkat chytré powerbanky Venture 70, která doplní menšího a dobře zavedeného brášku Venture 30.

Grivel
U tohoto italského výrobce jsme se dlouho nezdrželi, ale zaujala nás výstavka, kde se výrobce chlubil designovým oceněním svých dvouzámkových karabin a také měl vystavený koncept karbonového ultralehkého cepínu.

GSI
Tahle firma bere kempování vážně, a tak představila celou řadu vychytávek. Malý skládací stoleček byl ještě vtipný, ale pánvička z kombinace high-tech materiálů (hliník-nerez-teflon) by se naztratila ani v profesionální kuchyni. K tomu moc pěkná konvička, nově plynové kartuše a opravdu povedené outdoorové termohrnky, nebo možná řekněme kombinace mezi termoskou a termohrnkem.

Hanwag
Hanwag představil ucelenou řadu bot Makra, moderní trekovky od vysoké po nízkou. Parádně zpracované a za dobrou cenu, těšíme se na ně. Faceliftu se dočkaly oblíbené Salt Rocky.

Hilleberg
Švédský tvůrce stanů připravil několik novinek: Kaitum 4 a 4 GT v nabídce chyběly, a tak jsou tu. Vylepšení se také dočkaly třísezónní modely Rogen a Anjan, které dostaly plnohodnotné rukávy na tyčky s klasickými napínacími mističkami na koncích a mírně snížené tropiko. Hmotnost přitom zůstala buď stejná, nebo bude nižší.

Lifesystems
Hromada praktických outdoorových doplňků – to jsou Lifesystems. Nás zaujalo například cestovní balení ductape, návrat klasických gelových ohřívačů rukou a v neposlední řadě chytře vyřešený cestovní adaptér do zásuvky. A pak také kolekce doplňků pro psí trekaře pod značkou  Mountain Paws. Co říkáte, chtěli byste psí sortiment v Hanibalu?

MSR
Mountain Safety Research rozhodně nespali a celý rok inovovali a připravovali novinky. O oceněném filtru Trailshot jsme už psali. K němu se přidal klasický pumpovací filtr Guardian a lahev s možností doplnění o filtr pod názvem MetaBottle. V oblasti stanů pak MSR představilo tři novinky určené do extrémních zimních podmínek. Dvě dvouplášťové: Access Remote, jako třetí pak jednoplášťový model Advance Pro určený pro horolezce, kteří se vydávají na výstupy alpským stylem nebo fast and light. Zaujaly nás i dva nové plynové vařiče, inovovaný PocketRocket 2 a zcela nový Superfly.

Mountain Equipment
I zde to můžeme říct velmi jednoduše. Mountain Equipment představil inovované spacáky, ucelenější a přehlednější kolekci, a tak se můžete těšit, že je opět budete potkávat v Hanibalu. Obvzlášť model Glacier bude veliká paráda!

Ocún
Rodina nových lezeček Oxi se rozrůstá o dámský model a o šněrovací verzi, ta vypadá obvzlášť dobře. Rozšiřuje se a i barevně se mění dobře přijatá kolekce oblečení, takže se opět máte na co těšit!

Ortovox
U Ortovoxu se nám moc líbila stylová bunda přes hlavu z kombinace Derimzaxu a bavlny. Praktické využití bude spíš volnočasové než outdoorové, ale designově jde o hodně povedenou a zajímavou věc. Nové barvy a designy prádla se líbí, to je jasné, a nový WoolFleece je o hodně měkčí a příjemnější. I v batozích došlo na novinky, například menší bráška batohu Ortovox Trad se povedl. Nová řada lékárniček taky, u ní nás nejvíce pobavila (ale i zaujala) lékárna integrovaná v lezeckém pytlíku na magnezium. Chytré a praktické.

Petzl
Francouzský Petzl rozhodně inovacemi nešetří a je to vidět na téměř každém veletrhu. Mírně vylepšené úvazky včetně oblíbeného modelu Corax se povedly, stejně tak nová karabina SMD. To zásadní se ale letos událo u čelovek a jistítek. Hlavní novinkou bylo vylepšené jistítko GriGri+, které nově nabídne přepínání mezi módy jištění prvolezce a top rope a také antipanic funkci. Řadí se tak opět na stejnou příčku jako třeba vloni představený Camp Matic. U čelovek zářilo nejen oceněné Nao+, ale také nové pojetí akumulátoru CORE, který se vrací ve vylepšené podobě a po připojení k čelovce už nezvětšuje její tvar, v podstatě jen nahradí baterie. Do rodiny reaktivně svítících čelovek přibývají modely Actic a Actic Core, oblíbená a levná Tikkina dostala zcela nový design. Jako poslední zmíníme vychytané pouzdro na kompaktní čelovky, které nese jméno Noctilight a které funguje i jako jednoduchá kempovací lucernička. Geniální a chytré řešení.

Pinguin
U českého Pinguina zářila jedna hlavní věc, a to nově zpracovaný stan Pinguin Gemini, který je vlajkovou lodí této firmy. A nové Gemini 2 nás zaujalo víc než dost. Dva hlavní pruty se nekříží, ale jsou vedeny téměř souběžně, plnohodnotnou kopuli tak dotváří kratší třetí prut, který zajišťuje samonosnost. Díky této konstrukci stěny stanu stoupají strměji, a ve stanu je tak více místa. Předsíňky se také zvětšily, tropiko dostalo několikanásobnou silikonizaci a poprvé v historii je ušito speciální nití a tak nepotřebuje podlepování švů. To nejlepší nakonec? Hmotnost stanu bude kolem 2,5 kg. Ve světle těchto informací téměř zapadla informace, že Pinguin připravuje plnohodnotné dětské spacáky od výšky postavy 120cm.

Sea to Summit
Australská firma na sebe upozornila hned na první pohled, a to faceliftem loga. Hned na druhý pohled jsme si všimli chytrého uzávěru na již existující skládací misky a hrnky z X-série. Snap and seal nádobku vzduchotěsně uzavře, takže se nesloží a její obsah můžete pohodlně přenášet. Nadále se Sea to Summit věnuje i karimatkám, ale nás mnohem víc nadchly ultralehké hamaky. Nejlehčí model vážící pouhopouhých 140g je doopravdy parádní. A neopomeneme ani nové dufflel bagy – parádní zpracování, chytré zaoblené otevírání pro jednodušší balení a ucha na magnety už byla jen třešničkou na dortu.

Therm-a-Rest
Nové veliké kempovací stany asi úplnou peckou pro český trh nebudou, ale nově řešené karimatky včetně oceněného modelu Trail King rozhodně ano. Rychlonafukovací SpeedValve funguje dobře a dostává jej čím dál více modelů. Pohodlné kempovací židličky jsme otestovali rovnou na místě, neboť jsme byli již řádně unaveni…

Tilak
Dalo by se říci téměř i to nejlepší na konec – i když nechceme šumperský Tilak přechválit. Naprostou peckou je nový model GTX bundy s názvem Tilak Stinger Pro: horská bunda z třívrstvého Gore-Texu Pro, která je postavena na základě jednoduchého a účelného designu modelu Stinger. Získává tak parádní parametry: hmotnost pod 400g, přitom nabídne kapuci na přilbu, klasické tilakácké jednoruční stahování konců rukávů, dvě prostorné kapsy s voděodolnými zipy, vnitřní kapsu a také nově a lépe řešené stahování spodního lemu. A teď pozor: bude i dámská varianta! 
Do kolekce opět vstupují zářivé barvy, silně se vrací žlutá. Na své místo si v kolekci usazuje komplet Tilak Vega, ultralehký set bundy a kalhot z Gore Windstopperu, který je ale podlepený a nabídne tak 10m vodního sloupce a nepřekonatelnou prodyšnost Ret<1.8.
Chystá se i nová lehká druhá vrstva z Japonského materiálu od firmy Teijin – Delta fleece a pro milovnice bavlny ventile i dámská verze anoraku Odin.

Warmpeace
Co se týká spacáků, Warmpeace usadil svou kolekci sjednocenou pod názvem Viking a zaměřil se na oblečení. Přichází celá řada nových barev pro oblíbené lehké péřovky, vedle nich se navíc představí nová lehoučká prošívaná bundička z Primaloftu pod názvem Spirit Jacket. Do letních kolekcí přibudou nové barvy a upravené střihy kalhot a chystá se série kalhot a kraťasů ze silnějšího směsového materiálu Strong.

A dál?

Možná se ptáte, co tedy dál. Určitě jsme článkem nepokryli všechny výrobce, zdaleka ne. Ale zachytili jsme na veletrhu OutDoor Friedrichshafen něco obecnějšího? Myslíme si, že ano. Trochu silněji je slyšet trend zodpovědného chování k přírodě ve spojení s produkty. Patagonia rozeběhla kampaň opravování starého vybavení, která se nám líbí a dává nám smysl. Kdo ví, třeba se i u nás dočkáme podobného trendu.