OutDoor Friedrichshafen I.

Je za námi. Další rok a další největší outdoorový veletrh v Evropě, OutDoor Friedrichshafen. Jaký byl, co jsme na něm objevili a co to znamená pro směřování outdoorového vybavení v dalším roce?

Trendy jsou. Pořád dva a pořád stejné

Možná se nám to neříká snadno, ale momentálně se outdoorový byznys točí kolem dvou věcí. A to je neustálé snižování hmotnosti vybavení a pak ekologičnost jeho výroby, respektive dopady na přírodu jako takovou. Oba trendy jsou v pořádku, o tom nemusíme diskutovat. Nějaké velké vybočení jsme ale neviděli.

Zároveň musíme říct, že revolučních novinek prostě ubývá. Proto jsme rádi, že když už jsme na něco nového narazili, bylo to často u českých firem. To je příjemná a pozitivní zpráva, je vidět, že se stále posouvají a drží se na úrovni světové produkce.

OutDoor Awards

Samozřejmě jsme pro Vás zmapovali i outdoorové ceny udělované každý rok. Nemylsíme si, že jde o nějak zásadní inovace, ale rozhodně stojí za zmínku a prohlédnutí.

Jednu z cen získala karimatka Robens, která kombinuje samonafukovací systém a izolaci jak pěnou, tak umělým vláknem, které je umístěno ve výřezech a kanálcích mezi pěnou. Parádní čtyřsezonní karimatka na sníh. Mačky Skimo Total Race od Camp dostali ocenění už v zimě na veletrhu ISPO. Minimalistické mačky pro skialpinisty s patentovaným systémem upínání. Boty Salewa Wildfire Edge možná působí jako standardní nástupovky, ale díky skvěle řešenému stahování je možné v nich i lézt. Stažení a povolení boty je velmi jednoduché a rychlé. Další z cen získala Norrona za svou bundu z materiálu Gore-Tex ShakeDry, která je doplněná o strečové panely a další prvky. Určená primárně pro běžce a cyklisty. Spacák od Therm-a-Rest reprezentoval cenu pro Nikwax a jeho hydrofobní peří. Zajímavé, ale z našeho pohledu trochu je hydrofobní peří poněkud dvousečná záležitost. V neposlední řadě dostal cenu i batoh od Black Diamond. BD je hodně aktivní, na veletrhu ukázalo spoustu novinek a tenhle batoh pro horské běhny, vybavený potřebnými doplňky pro nošení maček, cepínů a podobně, se opravdu povedl.

Ale teď už se pojďme podívat na konkrétní značky!

Beal

Francouzská lezecká jednička nepředstavila na veletrhu OutDoor Friedrichshafen příliš mnoho novinek – ale přesto: blíží se vydání lehkého a promakaného poloautomatického jistítka Birdie, které mělo ve formě konceptu svou premiéru vloni. Novinky doplňuje blokovací kladka Tract Up, komplexní balíček pro záchranu z ledovcové trhliny Back Up Crevasse System a úsměvné, přesto hodně praktické tekuté mágo v Roll On balení, které si můžete doplňovat.

Black Diamond

Letos opravdu těžký kalibr. Více jak 150 nových produktů, to je síla. Je vidět, že v Black Diamond opravdu tlačí na pilu a chtějí se stát extrémně silnou globální značkou. A popravdě řečeno, daří se jim to.

Těžko bychom řekli, co nás zaujalo nejvíc, ale zkusíme to alespoň telegraficky: rozšiřující se portfolio lezeček o model Zone, update sedáku Solution a nový kyblík ATC Guide Alpine pro užší lana, který doplnil současný ATC Guide. Hodně byly vidět přepracované čelovky, které dostaly nový design, vyšší výkon, ale ceny zůstanou stejné. Hodně prostoru dostaly i batohy, ať už parádní běhací (v podstatě vesty, ale přizpůsobené nošení lezeckého materiálu), nebo městská série Street Creek, která se nám moc líbí. Hodně povedené jsou také hole Trail Pro s novým systémem nastavení SmashLock, kdy horní aretace je klasicky přes malý rychloupínák, spodní se pak skládá automaticky při povolení horního zajištění a „zaražení spodního dílu o zem“. Efektivní a chytré! V neposlední řadě stojí za zmínku i nově přepracovaná pánská přilba Half Dome a chytrý aretační mechanismum na velikých C4 friendech, který šetří místo na úvazku.

Camp

I u italských mistrů se našlo několik pěkných novinek. Hodně nás zaujaly trekové a trailové hole z kompozitních materiálů, který by měly být za velmi dobrou cenu, a pak hezky zpracovaná nastavitelná odsedka (fungující trochu jinak než Petzl Connect Adjust) a taky nově zpracované navazovací oko u ferratových setů. Tady tleskáme, protože přidání předpružení do tohoto oka opravdu znamená obrovské zjednodušení práce se setem pro uživatele. Geniální (a přitom taková blbost :))

Cascade Design (Therm-a-rest & MSR)

Pod konglomerát Cascade Design patří i dvě hodně zajímavé a silné značky z našho portfolia, Therm-a-rest a MSR. A obě představily zajímavé novinky.

Therm-a-rest potvrzuje svoji nadvládu nad karimatkovým světem a ukázal mu superlehkou karimatku UberLite (ano, ten název je opravdu takový). Váží 250 g a sbalíte ji do balíčku opravdu miniaturního. Přidala se i povedená univerzální karimatka ProLite Apex a řada ultralehkých péřových spacáků plněných extrémně kvalitním peřím o plnivosti 900 cuin. Z našho pohledu standardního uživatele nám to přijde už trochu moc. MSR pak představilo několik nových stanů, jako například Hubba Tour pro cykloturisty, Thru Hiker Shelter nebo Zoic, povedený turistický stan s celkem standardní konstrukcí.

Zajímavostí pak je představení nové verze legendárního vařiče PocketRocket Deluxe. Má piezo, větší hořák a konstrukčně nám hodně připomíná Soto Windmaster.

Climbing Technology

I tady se něco málo novinek našlo. Na prvním místě se snad už dočkáme uvedení nového jistítka ClickUp Plus, za druhé se nám líbila hezky zpracovaná „panic“ expreska pro ty, jež jsou buď malí, nebo bázliví.

Devold

Cena vlny na světových trzích stoupá. Tak to je a je to bohužel vidět i na produktech Devoldu, kde se ceny plíživě zvedají. A je to trochu škoda, protože pěkných a funkčních věcí má Devold ve svém portfoliu hromadu. Nám se líbily třeba mikiny Nibba, nebo parádní trekové kalhoty Heroy s velkým podílem merino vlny. Jenže s cenou přes šest tisíc nikomu moc radost neudělají…

Directalpine

Celým stánkem libereckých direkťáků se nesla sváteční atmosféra, slaví se tu 20 let firmy! A mimo to se taky pěkně vybarvila nová kolekce.  Nová lehoučká vesta Spike, dámská membránová bunda Talung, nově přestříhaná softshelka Dru nebo povedené dámské gatě Travel Lady. Zkrátka je tu vidět, že nejenže má Directalpine svoji identitu a barevnou dravost, ale taky si je vědom svého postavení co se outdoorových kalhot týká a zásobuje všechny opravdu povedenými kousky.

DMM

Tady to bude hodně zkratkovitá zpráva, ale zajímavá. DMM rozšířilo své portfolie legendárních friendů Dragon cam o maličké velikosti a dalo jim název Dragonfly!

Gore-Tex

Gore nadále propaguje svůj nový materiál Gore ShakeDry. Je to hodně specifická záležitost, vhodná hlavně na cyklistiku a běh, ale její parametry hmotnosti, prodyčnosti a voděodolnosti jsou hodně dobré. Takže stojí za to věnovat ShakeDry pozornost.

GSI

Tady to tentokrát bylo hlavně o nádobí, je zde vidět jasný trend, kdy se firmy snaží doplňovat svou nabídku tak, aby byla co nejvíce komplexní a nabízela vše. A zároveň se ale u GSI zaměřili i na drobnosti a tak ukázali pár doopravdy hezkých věcí, jako například pěkně zpracované rysky a zobáčky na nalévání na jejich nejoblíbenějším nádobí, skládací hrnce s integrovaným tepelným výměníkem a podobně.

Další pokračování novinek z veletrhu OutDoor Friedrichshafen v dalším článku!