Vždycky se říkalo, že při lezení v horách je rychlost klíčová. A k rychlosti taky patří to, že s sebou netaháte gramy navíc. Podívali jsme se tedy na zoubek třem ultralehkým karabinám. Stojí za to šetřit gramy? Která je ta nejlepší lehká karabina?

Lehká karabina

Otázka na začátku leží vcelku jasně. Proč počítat jednotky gramů? Je to jednoduché – když jednotky gramů ušetříte na každém kousku svého horského setu, může být výsledné číslo dost zajímavé. Pro příklad, když na každé expresce ušetříte 30 g a karabině na friendech 10 g, celková úspora může být jednoduše skoro půl kila. A tahle čísla si necucáme z prstu. Taková úspora se může hodit a v neposlední řadě ani nemusí znamenat, že byste museli utratit o moc víc peněz.

Vzali jsme si do parády tři exempláře toho, co jsme ochotni pojmenovat „lehká karabina“ – tedy karabina, která váží méně než 25 g a je nejčastější a nejvyužívanější součástí výbavy horolezce (tedy v expresce, se smyčkami, na friendech a podobně). Pojďte se s nimi seznámit.

Camp Nano 22 Climbing Technology Fly Weight Ocún Kestrel
Hmotnost 22 g 24 g 25 g
Hmotnost expresky / alpské expresky 50 g / 62 g 54 g / 66 g 56 g / 68 g
Pevnost podélná 21 kN 23 kN 23 kN
Pevnost příčná 8 kN 7 kN 8 kN
Pevnost s otevřeným zámkem 9 kN 8 kN 7 kN
Světlost 21 mm 19 mm 20 mm
Cena 167 Kč (v setu šesti) 199 Kč (v setu pěti) 120 Kč (v setu šesti)

To jsou zatím fakta a čísla. Ale co si z nich vzít?

Hmotnost je u všech kousků podobná, jistě, s 22 gramy vyhrává Camp Nano 22, druhé místo drží Fly Weight od Climbing Technology a třetí je s hodnotou 25 g český Ocún Kestrel. Když se podíváme na parametry pevnosti, ani tam nevymyslíme nějaký zásadní rozdíl. Vše je v mezích platných norem a parametry jsou odpovídající takto malým karabinám. (Určitě na trhu najdete i karabiny s lepšími parametry a je na Vás si zvolit, která z hodnot je pro Vás klíčová. Normy splňují všechny, ovšem dle světoznámého metodika Pita Schuberta platí: čím vyšší pevnost při otevřené západce, tím lepší a bezpečnější karabina). Světlost karabiny, tedy prostor, který je volně průchozí při otevření zámku karabiny, je už ale parametr, který by nás rozhodně měl zajímat. Čím větší světlost, tím pohodlnější cvakání nejen lana, ale i  do skob či nýtů. S 21 mm je i v této disciplíně vítězem Camp Nano 22.

Čísla nejsou všechno

Lehká karabina je fajn, ale je taky potřeba, aby se dobře používala a mimo jiné byla přívětivá k lanu. Pokud se zaměříme na přívětivost používání, v podstatě zásadní je velikost karabiny a možnost jejího ovládání i hrubou rukou lezce. V tomto porovnání je svými rozměry nejmenší Kestrel od Ocúnu, a je třeba říct, že má tím pádem své limity. Do letních hor, proč ne, ale ovládání takto malé karabiny v rukavicích už nám nepřišlo moc dobré. O trochu větší a tím pádem i lépe ovladatelná je Nano od Campu, do ruky největší je pak Fly Weight. Paradoxní ale je, že Fly Weight na druhou stranu nabízí nejmenší světlost zámku. Je to dané tvarem karabiny, která je v tomto případě nejvíce podobná klasické D karabině, zatímco Camp Nano s největší světlostí je o poznání „oválnější“ (širší). Obě bychom ale na použití v zimě doporučili, s trochou cviku to jde.

Co se týká zámků karabin, nejsolidněji na nás působí Kestrel od Ocúnu, u které zámek klade i největší odpor. Nejlehčeji jde naopak u Campu, Climbing Technology se drží uprostřed. U všech je ale cvakání dostatečně příjemné a s dobrou odezvou.

Tvar těla karabiny, a hlavně prostoru, kde se dotýká lana, je také hodně důležitým faktorem. Nejširší je v této části Camp, který má navíc tělo karabiny výrazněji plošší než konkurenti. Myslíme si, že to je i hlavním důvodem, proč je Nano nejlehčí. Do všech tří karabin bez problémů uvážete lodní uzel na tenkém polovičním laně (Beal Gully 7,3 mm), s použitím jednoduchého lana vyššího průměru to je už trochu složitější, hlavně v případě Kestrelu, který je opravdu maličký.

Úplně zásadní je ale kontakt karabiny s lanem, tedy průměr, přes který se lano ohýbá v případě zatížení. Ocún Kestrel má v tomto místě mírné rozšíření a nabídne ohyb okolo 9 mm. Camp Nano má oproti tělu karabiny rozšíření výraznější, ale celkově jsme naměřili jen 8 mm. Climbing Technology Fly-Weight má dokonce i pěkné vybrání pro navedení lana na nejširší místo, to ale měří jen 7 mm. Tady by teoreticky nejbezpečnější (nejšetrnější k lanu) měl být kousek od Ocúnu.

Možnosti použití

Variant je několik. Samostatné karabiny se hodí, díky tomu, že se často prodávají v barevných setech, k použití s friendy. Barevně si odlišíte velikosti, dobře se v nich na úvazku orientujete a samozřejmě šetříte gramy.

Další variantou jsou klasické expresky. Tuto variantu momentálně nabízí jen Climbing Technology a Ocún, ale nikdo vám nebrání si složit vlastní expresky i z jiných karabin. Ideální spojení je tenkou dyneemovou smyčkou a právě v expres setech ušetříte ohromné množství gramů. Standardní drátová expreska většinou váží mezi 80 – 100 gramy, s ultralehkou variantou se dostanete k 50 gramům.

Asi nejjhezčím možným použitím (tedy naším oblíbeným), je takzvaná alpská expreska. Jde o spojení dvou lehkých karabin 60 cm sešitou dyneemovou smyčkou a jejím několikerým procvaknutím. Vytvoříte tak klasickou expresku, kterou ale můžete jedním pohybem prodloužit až na oněch 60 cm, což výrazně napomáhá k přímému vedení lana.

Verdikt?

Tohle rozhodně nebude jednoduché. Lehká karabina v jakékoliv formě určitě patří do hledáčku rozumného horolezce. Která je ale nejlepší? Můžeme se na to podívat z několika směrů, ale pro nás je to nejspíš Camp Nano 22. Je nejlehčí, s největší světlostí zámku a cenově je uprostřed. Bohužel není ve více kombinacích produktů, jen po jednom nebo v setu. Climbing Technology Fly Weight je asi největší univerzál v několika variantách, ale je z nabízených nejdražší. A konečně Ocún Kestrel boduje bezkonkurenční cenou, ale má nejvyšší hmotnost a je nejdrobnější a nejmenší.

Jak říkáme, není to jednoduché. Ale vy si určitě dokážete vybrat!

karabiny bez pojistky karabiny s pojistkou express sety friendy a vklíněnce