SLOVINSKO: Nový Zéland Evropy.

Možná to bude znít trochu přitažené za vlasy, ale Slovinsko je tak trochu Novým Zélandem Evropy. Na malé ploše najdete skoro všechno! Hory, moře, řeky… Lezení, chození, ferraty, kola. A dobré víno k tomu!

Slovinsko jsme objeli ve dvou výjezdech – ne celé, je tam toho tolik, co vidět!

Julské alpy

Pokud jste navštívili Slovinsko pouze v části Julských alp, o hodně jste přišli. Julské alpy jsou nádherné, ale když poznáte i zbytek této malé země, naplno pochopíte její slogan I Feel s LOVEnia.

Julské alpy jsou samozřejmě obrovským lákadlem. Krásné a divoké, najdete v nich spoustu via ferrat a také s vrcholky, které rozhodně stojí za zdolání. A nemusí to být jenom proslulý Triglav (2 864 m), ale třeba Mangart nebo Jalovec.

Všeobecně dobře známé je i sedlo Vršič, jehož přejezd je opravdu moc pěkným zážitkem. A přímo z něho je možné taky vyrážet na túry v jeho okolí (je tam parkoviště a začínáte tak dost vysoko, ušetříte spoustu výškových metrů).

Triglav ale samozřejmě je tím vrcholkem, kvůli kterému se do Julských alp jezdí primárně. Na nejvyšší vrchol Slovinska vede na něj několik možných výstupových tras a pokud jste fyzicky zdatní, zvládnete výstup na něj za dva dny (blázni i za den). Tři však budou lepší.


Jak na via ferraty? Podívejte se na naše metodické okénko!


Skvělou variantou je „traverz“, kdy vyrazíte z prakoviště u Aljaževa domu a strží Prag (krátká via ferrata) vystoupáte na Triglavski dom na Kredarici. Ten je ve výšce 2 515 m a na vrcholek Triglavu Vám z něj bude zbývat už jen příznivých 350 výškových metrů. Zde přespíte. Druhý den je to na vrchol kousek, ovšem po parádním hřebenu příjemnou, nenáročnou via ferratou. Sestup pak můžete nasměrovat na dom Planika, kde opět můžete přespat, a nebo rovnou vyrazit směrem k sedlu Luknja a od něj zpět dolů na Aljažev dom.

Krasové jevy

Slovinsko je v podstatě celé krasové, což znamená, že nabídne neuvěřitelnou škálu přírodních úkazů a jevů, na které jednoduše nejste zvyklí. Řeky zde nemají standardní prameny, ale vyvěrají z úbočí hor poté, co veškerá voda z kopců steče složitými systémy podzemních chodeb do jednoho vývěru. Takhle pramení i nejznámnější slovinská řeka Soča, jejíž vývěr najdete nedaleko vesničky Trenta.

Množství nádherných vodopádů bude dalším přírodním lákadlem. Slap Virje nebo Slap Kozjak jsou krásnou ukázkou, co všechno dokáže voda ve vápencovém podloží vytvořit.

A rozhodně nesmíte zapomenout na jeskyně. Škocjanske jame a Postojnska jama rozhodně stojí za návštěvu a i protřelé návštěvníky jeskyní překvapí svými rozměry.

Lezení

Nemusí jít jen o ferraty. Slovinsko nabídne širokou škálu lezeckých oblastí, a to jak velikých a světově proslulých, jako jsou Osp, Črni Kal a Mišja Peč, tak výrazně menších.

Téměř výhradně se leze na vápenci, naprostá majorita oblastí je parádně sportovně odjištěna. V některých oblastech najdete i kratší vícedélkové cesty. Mezi nejoblíbenější oblasti patří již zmíněné okolí vesničky Osp. Parádní lezení ale najdete i nad adrenalinovým centrem Bovec, ve vinařském údolí Vipava nebo v oblasti oblíbeného jezera Bohinj.


Jak na sportovní lezení? Podívejte se na naše metodické okénko!


Pro milovníky horského lezení jsou samozřejmně opět cílem Julské alpy. Severní stěna Triglavu je vyhlášená nejen svojí délkou.

Divoká voda

Slovinsko je, dalo by se říct, také světovou velmocí, co se sjíždění divoké vody týká. Hlavním lákadlem pro všechny vodáky je divoká řeka Soča a na ní se nacházející adrenalinové centrum Slovinska, městečko Bovec. Dalšími řekami, které budou stát za zmínku, jsou Sáva, Idrica nebo Koritnica. Ale jenom raftingem to nekončí.

Krasový charakter Slovinska nabídne i širokou paletu možností pro canyoning, který patří k dalším adrenalinovým zážitkům, které Vám může tahle malá země dopřát.

Vinařství

Cestování je o poznávání a málo co dokáže o zemi vypovídat tak dobře, jako víno, které produkuje. A na to, jak je Slovinsko malá země, to rozhodně není špatné!

Vpravdě řečeno, některé autority tvrdí, že Slovinsko produkuje snad nejlepší víno na světě. Jenže je produkuje v malém objemu, navíc ve velkém počtu malých vinařů, a tak se téměř veškerá produkce spotřebuje na místě a skoro nic se nevyveze.

Za návštěvu stojí celá řada oblastí, my vypíchneme oblasti Goriška Brda, Vipava nebo vína z oblasti  Jeruzalem nedaleko města Ptuj. Zajímavé odrůdy jsou Malvazija nebo Rebula, které jsou v Česku v podstatě neznámé.

Kultura

Na to své si ve Slovinsku přijdou i milovníci kultury, poznávání památek a měst. Hlavní město Lublaň je malé a kompaktní, vévodí mu pěkně zrekonstruovaný hrad a historické centrum obejdete ani ne za hodinku.

Velkým lákadlem bude jistě jezero Bled s nádherným kostelem na ostrově a hradem nad ním. Určitě zaujme také hornické městečko Idrija, které je druhým největším nalezištěm rtuti na světě a v jeho okolí je několik nádherých památek technického charakteru. Pokud ale pojedete spíš za teplem, určitě nesmíte minout  přímořské město Piran, kde na Vás dýchne atmosféra středomoří a můžete se tam s chutí i vykoupat.

Co si zabalit:

Untitled-1

Hanibal Checklist App