Šumavský Národní park už jistě navštívila většina z nás, a to buď na kole, na běžkách, nebo pěšky. Hanibal Vám přináší tip na víkendový výlet do míst, které jste možná ještě nenavštívili.

Důležitý bude včasný sobotní příjezd do Železné Rudy, kam přijíždí vlaky z Prahy přes Plzeň. Vystoupíme ve stanici Železná Ruda centrum a vyrazíme po zelené turistické značce přes centrum města směr Debrník (hraniční přechod). Cestou se můžeme dovědět něco o pohraničním opevnění a jeho využití v období Studené války (1).

Po překročení hranice pokračujeme mírně s kopce až na začátek osady Wieslerwaldhaus. Zde odbočíme doleva směrem na Kleiner Falkenstein. Nejprve procházíme pralesem (2), poté kolem vodopádu (3) a dále do skal tvořících Kleiner Falkenstein. Pokračujeme dále na Grosser Falkenstein. Odměnou za výstup nám bude krásný výhled do německého vnitrozemí.

Na vrcholu se nachází chata a kaplička. Po odpočinku pokračujeme po cestě přes Wegweiser, Rindlschachten a Brennet, kde zahneme doleva směrem na Gsenget.
Pokračujeme na Frantův most, kde odbočíme na zelenou, která nás dovede až na vrchol Poledníku, kde nás čeká noc na nouzovém nocovišti. Pokud jdete na lehko bez přístřešku a zhorší se počasí, je možno přespat pod zastřešením u vyhlídkové věže.

Další den pokračujeme po červené na Javoří Pilu, kde odbočíme na Tříjezerní slať. Po prohlídce rašeliniště pokračujeme na Rokytu. Zde je možné si prohlédnout geologickou expozici pod otevřeným nebem.

Pokud jste unavení, můžete nasednout na autobus domů (doporučujeme rezervovat místenky), nebo můžete pokračovat dále. Buď do Srní přes nově zbudovaný vlčí výběh, nebo přes Antýgl kaňonem Vydry na Čeňkovu Pilu, kde lze obdivovat erozní působení dravé řeky.


Co si sbalit na trek po Šumavě?
Untitled-1Hanibal Checklists App.


KDY VYRAZIT: V podstatě kdykoli během roku.

NA KOLIK DNÍ: 
2 dny

PŘESPÁNÍ: 
Jedna noc na Poledníku, pokud chcete jít nalehko, stan není nutný.

PRVNÍ DEN:
Železná Ruda – Zweisler-waldhaus – Falkenstein – Wegweiser
– Rindlschachten – Brennet – Gsenget – Frantův most – Poledník
Délka: 23 km

DRUHÝ DEN:
Poledník – Javoří Pila – Tříjezerní slať – Rokyta – Srní – Čeňkova Pila
Délka: 14-21 km

Celkové stoupání: 1200 m