Vždycky se Sawyer Mini

Sawyer Mini je filtr na vodu minimálních rozměrů.

Jak to vidí Hanibal Team?

Tuhle věc bych si nikdy nekoupila, protože filtr přece nevyužiju…

Naštěstí si ho ale pořídil můj přítel. Koupil si ho asi před třemi lety před cestou do Skotska a od té doby s ním i se mnou zažil mnoho dobrodružství. A teď můžu říct, že filtr rozhodně využiju.

Sawyer Mini je mechanický filtr z mikrovlákna, minimálních rozměrů a váhy, takže ho můžete vzít kamkoli. Jednoduše se dá našroubovat na placatou láhev od Sawyeru, nebo na většinu PET lahví, tlakem na lahev pak filtrujete vodu do jiné lahve či nádoby.

Co o produktu říká výrobce?

Miniaturní filtr o váze 65 gramů pro vás přefiltruje až 378 000 litrů vody a zbaví ji všech nežádoucích bakterií. 

  • Materiál filtru: Dutá vlákna
  • Co odfiltruje: Bacteria, Protozoa, E. Coli, Giardia, Vibrio cholerea, Salmonella Typhi
  • Životnost filtru: až 378 000 litrů
  • Váha: 50 gramů
  • Vyrobeno v USA

Kromě Sawyer Mini existuje Sawyer Squeeze, který má větší průtok, a tedy se s ním lépe manipuluje. V nabídce najdete také novinky S2 a S3, dokážou odfiltrovat víc než klasické Sawyery.

A jak jsem spokojena a proč?

Filtr taháme úplně všude. I v českých luzích a hájích se dá skvěle využít. Na vandr člověk nemusí tahat litry vody, hledat čisté prameny a obíhat domorodce, jestli by nedali kapku vody ze studny. Jednoduše si nabereme vodu z potoka.

Práce s filtrem Mini není tak úplně jednoduchá. Protlačit vodu skrz filtr je docela namáhavé a není to úplná rychlovka. Přefiltrovat litr vody zabere minimálně minutu, záleží na znečištění vody a filtru, síle uživatele a na tom, jak moc člověku mrznou prsty. Co ale tohle vyvažuje, je skladnost a jednoduchost údržby. Pokud se sníží průtok, jednoduše filtr propláchnete z druhé strany injekční stříkačkou. A zas to jede. 

Pár doporučení

Doporučuji pořídit k filtru balení litrových lahví, protože se s nimi pracuje lépe než s přibalenou půllitrovkou či petkou. Pokud jedete na delší cestu, vezměte lahví klidně víc. Pokud filtrujete víc zakalenou vodu, dá to zabrat a časem vám lahev může prasknout. Naštěstí kdyby vám zbyla už jen poslední lahev, dá se použít na špinavou vodu a pít z ní přes filtr. Případně je v balení brčko, kterým se dá pít přímo ze zdroje.

Oproti filtrům s hadičkou je horší nabírání. Pokud máte malý čůrek vody, do lahve toho moc nenaberete.

Kde jsme používali? Pili jsme vodu z řeky v Čechách někde u vesnice – dokonce trochu smrděla, ale po přefiltrování byla ok, nic nám nebylo. Filtrovali jsme několikrát vodu z ledovce, ať už v Alpách, nebo ve střední Asii. Filtrovali jsme i kohoutkovou vodu v Asii. Všude fungoval bez problémů.

Pokud bych někdy chtěla pít vodu třeba z Gangy, možná bych filtr doplnila chlorovými tabletami, ale při použití v horách se ničeho nebojím.

Důležitá je dlouhodobější údržba filtru. Po použití vyklepněte vodu a když ho nepoužíváte, nechte vyschnout. Je dobré jednou za čas filtr dezinfikovat, protože bakterie, které zůstanou mezi vlákny se mohou jednoduše namnožit a účinnost filtru prostě není 100%, ale 99%.

A pozor! Nesmí zmrznout. Není ale nic jednoduššího, než si ho dát na noc do spacáku.

A ještě pár výhod na závěr

  • Výhoda oproti jiným filtrům: skladnost a jednoduchost.
  • Výhoda proti chemickému čištění: čistou vodu máte hned k dispozici, nemusíte čekat půl hodiny.
  • Ideální řešení do hor. Není potřeba tahat spousty vody, nabírat se dá klidně i z louže, pokud je aspoň trochu hluboká. Odfiltruje kal i bakterie. 

– Kája