Druhá nejvyšší hora Ötztalských Alp a třetí nejvyšší v Rakousku? Ano, to je Weisskugel, z italské strany také pojmenovaný Palla Bianca. Nejvyšší bod se tyčí do výšky 3 739 m.n.m.

Na Weisskugel se můžete vydat hned z několika stran, my Vám popíšeme jednu krajinově vděčnou, ale o to náročnější. Ne technicky, spíše svou délkou. Výstup začíná v dobře známém středisku Vent.

Z něj se vydáte po dobře značené turistické cestě dlouhým táhlým údolím směrem k chatě Hochjoch Hospitz. Cesta sleduje zařízlý kaňon ledovcové říčky a výhledy na něj jsou opravdu nádherné. Tak si ani nevšimnete, že na cca 6 km nastoupáte příjemných 500 výškových metrů. Na chatě stojí za to se lehce občerstvit.

Vaše další kroky povedou přes říčku a pak prudkým stoupáním do mělkého údolí, kterým budete nekonečně stoupat až k chatě Schöne Aussicht ve výšce 2 860 m. Zde se ubytujte, místa je dobré dopředu rezervovat.

Samotný výstup na vrchol začíná sestupem, asi 50 výškových metrů pod chatu a pak už stoupáte úbočím k horní stanici zimní lanovky Teufelsegg. Nad ní pak, už oblečeni v sedacím úvazku a s cepínem v ruce, překonáte pár sněhových polí a vystoupáte na skalnatý hřebínek. Po něm překonáte několik stovek metrů (maximální obtížnost II. UIAA) a na jeho konci sestoupíte na ledovec Hintereisferner.

Po něm pak navázaní stoupáte do sedla mezi Weisskugel a Innere Quellspitze a za ním pak doprava po hřbetu až k závěrečnému skalnímu hřebeni, který vede na vrchol. Hřebínek je dlouhý cca 150 m, obtížnost se opět pohybuje okolo druhého stupně UIAA. Na vrcholu na Vás bude čekat majestátní kříž.

Sestup vede výstupovou trasou.


Co si zabalit na výstup?
Untitled-1Hanibal Checklists App.

Testované vybavení:

série Sir Joseph Minimis batoh Lowe Alpine Alpine Attack přilba Petzl Elios


KDY VYRAZIT: červen až září

NA KOLIK DNÍ: 3 -4 dny

TRASA:
Rozvadov – Regensburg – München – Garmisch-Partenkirchen
– Ehrwald – Gemainde Imst – Zwieselstein – Vent

PRVNÍ DEN:
Vent – Hochjoch Hospitz – Schöne Aussicht Hütte 5 hodin

DRUHÝ DEN:
Schöne Aussicht Hütte – Teufelsegg 1,5 hodiny
Teufelsegg – Hintereisferner – Hintereisjoch 2,5 hodiny
Hintereisjoch – Wisskugel 1 hodina
Sestup stejnou trasou: 3 hodiny

TŘETÍ DEN:
Sestup z chaty Schöne Aussicht až na parkoviště ve Ventu zabere 3 – 4 hodiny.